Laboratorium wzorcujące Tenslab świadczy usługi w zakresie wzorcowania przyrządów pomiarowych pod kątem wielu różnych dziedzin, takich jak: ciśnienie, temperatura, wielkości kątów geometrycznych, wilgotność, badania NDT czy kontrola powierzchni. Przez ponad 5 lat naszej działalności, oferta usług laboratorium wzorcującego była stale poszerzana i uzupełniana o nowe innowacyjne technologie. Nasze laboratorium mieści się na terenie byłej Stoczni w Gdyni, a dzięki starannej pracy naszego wykwalifikowanego personelu dokonujemy wysokiej jakości kalibracji przyrządów pomiarowych. Posiadamy akredytację PCA dotyczącą zgodności z systemem zarządzania PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02.
Sprawdź też: moduł younga
Zaawansowane badania metalograficzne
Przeprowadzamy kompleksowe badania metalograficzne makroskopowe oraz mikroskopowe, przy użyciu najnowszych technologii. Grono naszych doświadczonych ekspertów korzysta ze szkieł powiększających lub mikroskopu w celu przeprowadzenia badań makroskopowych na zgładach, składających się ze specjalnie przygotowanych elementów hutniczych. Odpowiednie zgłady metalograficzne powstają z wyrobów hutniczych, spajanych z elementami konstrukcji, a preparatyka tego typu elementów składa się z wielu procesów, takich jak cięcie, inkludowanie, szlifowanie, polerowanie oraz trawienie. W przypadku badań mikroskopowych laboratorium wykorzystuje znacznie bardziej zaawansowane technologie, takie jak mikroskopy optyczne metalograficzne, skaningowe mikroskopy elektronowe czy transmisyjne mikroskopy elektronowe, które w sposób niezwykle dokładny są w stanie testować materiały. Wykorzystywany przez nasze laboratorium sprzęt jest w stanie osiągnąć wartość 15000x, pozwalającą na najbardziej precyzyjne obserwacje. Wszystkie badania przeprowadzanie w Laboratorium Wzorcującym wykonywane są w zgodzie z naszą procedurą oraz PN-EN ISO 17639.
Badania dotyczące statycznej próby rozciągania oraz próby udarności
Dzięki statycznej próbie rozciągania, przeprowadzanej w Laboratorium Wzorcującym Tenslab, uzyskujemy możliwość testowania wytrzymałości poszczególnych materiałów. Podczas takiej próby wyselekcjonowana próbka jest w odpowiedni sposób rozciągana, aż do zerwania, dzięki czemu eksperci z naszego zespołu otrzymują informację dotyczącą wytrzymałości materiału, plastyczności oraz umownych granic danej substancji. Tego typu obserwacji mogą zostać poddane wycinki z rur, elementy gotowe takie jak np.pręty zbrojeniowe lub całe rury o niewielkich średnicach. Próbki, wykorzystywane podczas statycznej próby rozciągania muszą mieć odpowiedni kształt - płaski lub okrągły, który pozwoli na sprawne przeprowadzenie badań. Specjalnie przygotowane elementy zwykle przypominają swoim wyglądem wiosła lub walce z przewężeniami. Czasami dopuszczalne jest odstępstwo od tej reguły i poddawanie badaniom próbek, których przekrój nie uległ wcześniejszej zmianie.
Próby udarności materiałów przeprowadzane na terenie Laboratorium Wzorcującego, pozwalają dokonać zaawansowanych obserwacji pod kątem odporności badanych materiałów. To, jak bardzo dany materiał odporny jest na pękanie, zależy od odpowiedniego obciążenia dynamicznego, które zostanie na nim zastosowane. Nasze laboratorium dysponuje różnego typu pomieszczeniami, w których przeprowadzana jest próba udarności. Niektóre z prób będą się odbywać w temperaturze pokojowej, inne potrzebują do jej przeprowadzenia temperatury ciekłego azotu, czyli -196oC.