Ruszają prace nad powstaniem projektu trasy linii kolejowej na odcinku Łódź-Wrocław Główny, związanej z planami budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mowa o powstaniu 200 km nowej linii kolejowej, po której pociągi pojadą z prędkością do 350 km/h.

  • Będzie szybka kolej z Wrocławia do Łodzi i Warszawy

    Będzie szybka kolej z Wrocławia do Łodzi i Warszawy /fot. Tomasz Hołod


Inwestycja powiązana jest z budową CPK, czyli lotniska i węzła przesiadkowego w gminie Baranów niedaleko Pruszkowa. Zakłada się, że do Łodzi pojedziemy w 70 minut, a do Warszawy w niecałe 120. Budowa nowej linii ma ruszyć w 2023 roku i zakończyć się cztery lata później.

Chodzi o wykonanie „Opracowania Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla budowy linii kolejowej nr 85 i 86 na odcinku Łódź - Wrocław Główny”. Część planowanej linii kolejowej przebiega przez Wrocław (przecina osiedla Bieńkowice, Brochów, Księże, Tarnogaj, Przedmieście Oławskie i dociera do Dworca Głównego). Linie 85 i 86 mają prowadzić przez Czernicę Wrocławską, Kępno i Sieradz Północny. 

Badania przed budową

Na obecnym etapie prowadzone są pomiary geodezyjne i badania geologiczne prowadzone przez spółkę Multiconsult. Prace potrwają do października 2022 r.

Obszarem prac objęte są tereny czterech wariantów projektowanej linii kolejowej. Wyprzedzająco wykonywane są pomiary geodezyjne, a następnie przeprowadzone zostaną badania geologiczne. Pomiary geodezyjne służą opracowaniu mapy do celów projektowych oraz wyznaczeniu miejsc do badań geologicznych. Pomiary mają nie kolidować w ruchu lokalnym, chociaż prace będą prowadzone z użyciem specjalistycznego sprzętu geodezyjnego/mierniczego oraz przy użyciu dronów.

– Wbijane będą paliki, które wskażą lokalizację wykonania badań geologicznych dla kolejnych ekip. W ramach badań pobierane będą próbki gruntów, w tym celu wiercone będą niewielkie otwory o średnicy kilku centymetrów w obszarze planowanych wariantów linii kolejowej – informuje Marcin Grabowski, kierownik projektu z ramienia Multiconsult Polska Sp. z o. o. I dodaje, że badania nie będą w żaden sposób ingerować w prywatne posesje. Odbędą się bez rejestracji danych osobowych mieszkańców.

Na obecnym etapie analizowane są wnioski z konsultacji społecznych i zgłoszonych uwag, które zostaną zaprezentowane podczas II tury konsultacji, planowanej w pierwszej połowie tego roku. Na III kwartał przewidziano wybór tzw. wariantu inwestorskiego.

Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje opinie oraz pytać poprzez wykorzystanie strony internetowej z konsultacjami w ramach CPK.