Od dobrze dobranego stołu spawalniczego zależy bezpieczeństwo i komfort pracy spawaczy. Modele o niskiej jakości nie oferują stabilnej i wytrzymałej powierzchni. Dlatego wybieraj stoły spawalnicze od sprawdzonych producentów. Jakie parametry powinny mieć blaty robocze?

Jakie parametry brać pod uwagę, wybierając stół spawalniczy?

Materiał wykonania stołu spawalniczego

Pamiętaj, że stoły spawalnicze są wystawione na działanie wysokich temperatur, dlatego powinny być trwałe i odporne na rdzę oraz korozję. Blaty robocze, których nogi mają więcej niż jeden cal grubości, zapewniają stabilną i solidną podstawę. Sam rodzaj stali także nie jest tu bez znaczenia. Zdecyduj się na stoły spawalnicze wykonane ze stali S355J2+N. Najlepiej też, aby blacha stalowa nie była poddana obróbce cieplnej, w tym hartowaniu ani ozonowaniu. Te dodatkowe powłoki nie wpływają na właściwości akcesorium, natomiast są pretekstem do tego, aby podnieść cenę na produkty.

Kiedy wybierasz stoły spawalnicze, skup się na znanych markach. Dobrym pomysłem jest na przykład inwestycja w migomat Magnum — sprzęt, który klienci cenią za łatwość obsługi i wytrzymałość. 

O stoły spawalnicze zadbasz, stosując środki do ochrony przed odpryskami. 

Regulacja kąta nachylenia stołu spawalniczego

Spawanie to skomplikowany proces, który wymaga precyzji. Dlatego, zanim kupisz blat roboczy, dowiedz się, ile razy możesz regulować kąt jego nachylenia. To ważne, ponieważ dzięki owej regulacji masz łatwiejszy dostęp do tego, co spajasz. Przeważnie stoły spawalnicze mają kilka regulowanych poziomów — niektóre z nich ustawisz nawet pod 5 różnymi kątami, podczas gdy inne wyregulujesz tylko pod 1 lub 2. Wybór regulacji kąta nachylenia jest uzależniony od specyfiki pracy i rodzaju projektów, nad którymi często pracują Twoi spawacze. 

Wytrzymałość stołów spawalniczych

Blaty robocze powinny być wytrzymałe, ponieważ to one przyjmują ciężar metalowych materiałów (nieraz o ogromnych gabarytach). Jeżeli Twoi pracownicy na co dzień spawają ciężkie materiały, zainwestuj w stabilny i mocny stół spawalniczy na grubych nogach. Hobbyści mogą sobie pozwolić na to, aby spawać na mniejszych powierzchniach, dlatego często wybierają lekkie, mobilne stoły spawalnicze. 

Zaciski i dowolność wyboru metody łączenia elementów

Kiedy Twoi pracownicy rozpoczynają proces spawania, muszą mieć gwarancję, że materiał, nad którym pracują, jest prawidłowo ustawiony. Do tego celu służą zaciski. Dzięki nim można przytrzymać spawane elementy na miejscu. 

Część sztuki spawalniczej polega na łączeniu dwóch metalowych przedmiotów pod kątem prostym. Nazywa się to squaringiem. Bez odpowiedniego blatu roboczego, ta trudna technika spawania nie jest praktycznie do zrealizowania. Stoły spawalnicze powinny mieć zatem podwójną funkcję wyrównywania, czyli umożliwiać ustawienie przedmiotów w odpowiedniej pozycji. Zaciska się je tak, aby nie poruszały się podczas pracy. Dobre stoły spawalnicze pozwolą spawać pod kątem 90 stopni złącza narożne, krzyżowe, taśmowe, doczołowe, zakładkowe i krawędziowe. 

Wykonywanie pomiarów

Zanim pracownik rozpocznie proces spawania, dokona specjalistycznych pomiarów. Postaraj się zatem, aby blaty robocze, w które zainwestujesz, były wyposażone w urządzenia pomiarowe. Dzięki temu powstałym konstrukcjom zapewnisz niezawodność. 

Wiedz, że stoły spawalnicze ze stali zmniejszają także ryzyko pożaru. Ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa pracy spawaczy. 

Dobrym wyborem jest inwestycja w regulowane stoły spawalnicze, czyli blaty robocze, które pozwalają na pracę na wysokości pasa. Twoi pracownicy nie będą mieli problemów z kręgosłupem i unikną dzięki temu zwolnień lekarskich. 

Jeśli zdecydujesz się na profesjonalne stoły spawalnicze, zapewnisz swoim pracownikom komfort pracy. O wiele szybciej niż zwykle wykonają oni swoje codzienne obowiązki, a Ty podwoisz liczbę zrealizowanych zleceń.

Sprawdź ofertę naszej hurotwni : https://migomat.com.pl/akcesoria-spawalnicze/stoly-spawalnicze