Zasiedzenie nieruchomości jest definiowane w Polsce przez kodeks cywilny. W jego ramach faktyczne władanie nieruchomością przez długi czas uprawnia do uzyskania prawa własności to niej. Co jeszcze powinno się wiedzieć na temat zasiedzenia nieruchomości?
Kto może ubiegać się o zasiedzenie nieruchomości?
O zasiedzenie nieruchomości można starać się zarówno, gdy zajęło się ją bez świadomości, do kogo należy, jak i w sytuacji odwrotnej. Faktyczne władanie jest najważniejsze w kwestii zasiedzenia. Jeśli właściciel nieruchomości nie będzie dowodzić swoich praw, po upływie okresu wskazanego w ustawie, osoba korzystająca z nieruchomości staje się jej pełnoprawnym właścicielem poprzez zasiedzenie.
Po upływie odpowiedniego okresu faktycznemu użytkownikowi nieruchomości pomoże adwokat. Zasiedzenie można orzec już po 20 latach w przypadku dobrej wiary. Jeśli do zasiedzenia doszło w złej wierze, wyrok sądu o zasiedzeniu zapadnie nie wcześniej niż po 30 latach. Dłuższy czas jest spowodowany prawem do dochodzenia swoich roszczeń przez prawowitego właściciela gruntu, domu, mieszkania lub innego lokalu.
Po co orzekać o zasiedzeniu?
Do zasiedzenia dochodzi automatycznie, gdy przez określony czas nieprzerwanie posiada się daną nieruchomość w faktycznym władaniu. Orzeczenie w tej sprawie ma jednak charakter deklaracyjny i ułatwia przeprowadzenie ewentualnych spraw spadkowych. Łatwiejsze jest również dokonanie zgłoszenia budowy na działce lub przeprowadzenie innych prac, związanych z użytkowaniem nieruchomości na co dzień.