Festiwal Bachowski w Świdnicy 2025 zaprasza na muzyczne odkrycia i tajemnice

2 min czytania
Festiwal Bachowski w Świdnicy 2025 zaprasza na muzyczne odkrycia i tajemnice


Muzyka dawna rozbrzmiewa ponownie w Świdnicy! Już od 2 sierpnia mieszkańcy i goście mogą zanurzyć się w niezwykłej atmosferze 26. Festiwalu Bachowskiego, który powraca do wyjątkowego Kościoła Pokoju z koncertami pełnymi pasji i mistrzostwa.

  • Świdnica zaprasza na wyjątkowe koncerty muzyki dawnej w Kościele Pokoju
  • Zanurz się w dźwiękach klasyki podczas koncertu FORTEPIANO ATELIER w Bagieńcu

Świdnica zaprasza na wyjątkowe koncerty muzyki dawnej w Kościele Pokoju

Festiwal Bachowski to nie tylko wydarzenie muzyczne, ale prawdziwa uczta dla zmysłów. Jan Tomasz Adamus, dyrektor naczelny i artystyczny festiwalu, podkreśla, że „w ścisłych formach kryje się tajemnicze piękno”. Jak dodaje:

„Im bardziej wyraźny i sztywny jest kontur, tym doskonalsze jest dzieło sztuki. (…) Piękno trzeba zorganizować, żeby było smakowite, żeby było zmysłowe”.

W tym roku na scenie Kościoła Pokoju pojawi się aż dziewięć koncertów gwiazd muzyki dawnej oraz dwa nabożeństwa kantatowe. Festiwal otworzy francuski kameralny zespół Nevermind z Jeanem Rondeau przy klawesynie. Usłyszymy utwory Georga Philippa Telemanna oraz mniej znanego współczesnego mu kompozytora Jeana-Baptiste Quentina – oba napisane specjalnie dla Paryża.

Francuscy artyści Théotime Langlois de Swarte (skrzypce) i Justin Taylor (klawesyn) zaprezentują recital poświęcony muzyce braci Francoeur, osadzonej w kontekście ich epoki. W towarzystwie zespołu Le Consort wystąpią także z programem zawierającym angielskie kompozycje XVII i XVIII wieku, w tym dzieła tajemniczej autorki podpisującej się jako „Miss Philarmonica”.

Zanurz się w dźwiękach klasyki podczas koncertu FORTEPIANO ATELIER w Bagieńcu

Nie tylko Świdnica będzie miejscem muzycznych doznań. 3 sierpnia o godzinie 12:00 w Winnicy Silesian w Bagieńcu (gmina Jaworzyna Śląska) odbędzie się koncert zespołu FORTEPIANO ATELIER. W składzie znajdą się Aleksandra Buczyńska-Kusak (wiolonczela), Rafał Gorczyński (kontrabas) oraz Eliza Pawłowska (fortepian). W programie usłyszymy słynny Kwintet A-dur op. 114 „Pstrąg” Franza Schuberta.

Organizatorem wydarzenia jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Całość została dofinansowana ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Podczas festiwalu zabrzmią również dzieła takich mistrzów jak Ludwig van Beethoven, Claudio Monteverdi, Georg Friedrich Händel, Joseph Haydn oraz Wolfgang Amadeus Mozart. Program obejmuje między innymi:

  • Ludwig van Beethoven: II Symfonia D-dur
  • Claudio Monteverdi: Ecco di dolce raggi oraz Si dolce e il tormento
  • Georg Friedrich Händel: Ombra mai fu (Serse) i Ciel e terra (Tamerlano)
  • Joseph Haydn: Dov’e quell’alma audace…In un mar d’acerbe pene (L’anima del filosofo)
  • Wolfgang Amadeus Mozart: Eccoci salvi alfin… Tranquillio e il mar… Vedrommi intorno (Idomeneo) oraz Va dal furor portata

To doskonała okazja, by poczuć magię dawnych epok i odkryć fascynujące historie ukryte w nutach wielkich kompozytorów. Nie przegapcie tego muzycznego święta!

Na podst. OKiS Wrocław

Autor: krystian