Przyjechać na studia i zostać na dobre. To częsty scenariusz, który rozgrywa się w stolicy Dolnego Śląska. Co roku do Wrocławia zjeżdżają tysiące studentów, a wielu z nich po zakończeniu nauki właśnie tutaj podejmuje pracę. Systematycznie zatem rośnie liczba mieszkańców. Na koniec ubiegłego roku wynosiła ona 642,7 tys. osób. W porównaniu z 2015 rokiem wzrosła o ponad 8 tysięcy. Z czego zatem wynika tak duże zainteresowanie miastem? Sprawdzamy!
Miasto studentów
Wrocław to bez wątpienia miasto młodych ludzi. Według danych GUS, na dzień 31 grudnia 2021 roku liczba studentów wynosiła ponad 106 tysięcy. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu mają oni do wyboru aż 30 uczelni! Dodatkowo, wiele z nich jest docenianych w międzynarodowych konkursach. Aż cztery wrocławskie uniwersytety znalazły się na tegorocznej liście The Center for World University Rankings. To ranking 2 tys. najlepszych uczelni z całego świata.
Jednak nie tylko doskonała oferta edukacyjna zachęca do podjęcia nauki w tym mieście. Co jeszcze przyciąga młodych w tej rejon Polski? Poza oczywistymi zaletami Wrocławia – zielonego, otwartego, multikulturowego - z pewnością sprzyja temu obecność bardzo mocnego środowiska akademickiego. W mieście działa wielu liczących się, międzynarodowych inwestorów, którzy odgrywają znaczącą rolę na rynku pracodawców oraz lokalnych firm, które zyskały globalne znaczenie. Bez problemu można zatem znaleźć we Wrocławiu satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę. W maju średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło tu ponad 6900 zł brutto.
Wrocław wspiera także społeczność akademicką poprzez obecność jedynego w Polsce Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi – które koordynuje współpracę pomiędzy samorządem, naukowcami i lokalnymi przedsiębiorcami. Ta miejska agenda aktywnie rozwija też system stypendialny, tworzy instrumenty finansowe dla aktywności i przedsiębiorczości studenckiej oraz w łatwo dostępny sposób wspiera i promuje projekty inicjujące współpracę pomiędzy nauką a biznesem - mówi Krzysztof Szłapka z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.
Wrocław jest eko
Tym, co przyciąga do Wrocławia jest również zieleń. W ubiegłym roku w stolicy Dolnego Śląska posadzono ok. 140 tys. krzewów i pnączy oraz 4,3 tys. drzew. Zielone tereny zostały wzbogacone aż o 9 hektarów. W mieście powstało kilkanaście nowych parków i zieleńców, blisko 5 tys. mkw. trawników, a także 37 placów zabaw, siłowni plenerowych oraz boisk. W sumie zrealizowano 56 zielonych projektów.
Miasto zachęca także do tego, aby przesiąść się na rower. W ciągu najbliższych ośmiu lat władze Wrocławia chcą zwiększyć długość ścieżek rowerowych do ponad 1,4 tys. km. W planach jest także budowa nowych parkingów bike & ride i montaż kolejnych tysięcy stojaków dla rowerów. Zatem Wrocław to doskonałe miejsce do życia dla miłośników natury i ruchu na świeżym powietrzu.
Inwestycje mieszkaniowe we Wrocławiu
Stolica Dolnego Śląska to miejsce, w którym powstaje wiele inwestycji mieszkaniowych z rynku pierwotnego. W czerwcu w mieście dostępnych było niemal 5 tys. ofert nowych lokali. W tym czasie wprowadzono ponad pół tysiąca mieszkań do oferty. Średnia cena za mkw. wynosiła w czerwcu 10 668 zł. Średni metraż oscylował na poziomie 55 mkw. Najchętniej są kupowane mieszkania dwu- i trzypokojowe, znajdujące się w pobliżu zieleni.
Zainteresowanie takimi nieruchomościami potwierdzają wyniki Rankingu Inwestycji portalu RynekPierwotny.pl. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął projekt Murapol Słoneczne Jagodno. Druga pozycja przypadła inwestycji Jęczmienna 18. Na trzecim miejscu podium stanął projekt B Urban. Zwycięska inwestycja realizowana jest przy ul. S. Drabika. Ta część Wrocławia jest usytuowana w pobliżu terenów rekreacyjnych oraz parków: Brochowskiego i Wojszyce. Jęczmienna 18 to XIX-wieczna kamienica w nowym standardzie. Budynek ten przeszedł renowację pod okiem konserwatora zabytków, a także gruntowny remont. W okolicy inwestycji znajduje się Fosa Miejska. Z kolei Projekt B Urban to nowoczesna inwestycja z miejscem do ładowania samochodów elektrycznych, monitoringiem, położona w otoczeniu zieleni.
Nie ulega wątpliwości, że Wrocław to dobre miejsce na start i na przyszłość. Wielu młodych ludzi przyjeżdża tu na studia i zostaje na stałe. Nie ma się co dziwić, w mieście tym łatwo się zakochać. Stolica Dolnego Śląska kradnie serca i oferuje wszystko to, co potrzebne do ciekawego i dobrego życia. Może zatem warto kupić tu wymarzone M?
Chcesz wiedzieć więcej na temat wyróżnionych inwestycji, jak i samego Rankingu Inwestycji? Sprawdź! https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/wroclaw/ocena-q2-2022/