Czym są dezynsekcja, dezynfekcja i deratyzacja?

Czym są dezynsekcję, dezynfekcję i dezyterację? Sprawdź, na czym polegają te operacje i kiedy należy zarządzić ich przeprowadzenie.

Czym jest dezynsekcja?

Dezynsekcja jest niczym innym jak eliminacją szkodliwych insektów. Zwykle nie ma co panikować, gdy zauważymy na ścianie pająka. Kiedy jednak nieproszonych gości przybywa, warto pomyśleć nad radykalnymi metodami działania. Tym właśnie zajmują się firmy takie jak odpluskwianie Wrocław, które szybko i skutecznie pozwolą przywrócić budynkowi mieszkalnemu, zakładowi pracy, magazynowi, na hali produkcyjnej czy w budynku przemysłowym odpowiednie warunki sanitarne. Dezynsekcja obejmuje zwalczanie szeregu różnych insektów oraz ich gniazd, siedlisk i larw. Wyróżniamy tu pluskwy, prosaki, rybiki, pająki, wszy, karaluchy, gryzki, mrówki faraona, mole, muchy, szerszenie, kleszcze, rozruszniki mączne.

Kiedy zarządzić dezynsekcje?

Przy użyciu zwykłych preparatów dostępnych w marketach Kowalski nigdy nie będzie w stanie okiełznać sytuacji wymagającej fachowej wiedzy, doświadczenia i specjalistycznych środków chemicznych. Jeśli w naszym domu zalęgły się insekty, zwalczanie mówek Wrocław upora się z nimi. Dezynsekcję taką możemy przeprowadzić w sprawach nieco większego kalibru. Warto zauważyć, że firmy te wzywane są na pomoc, kiedy trzeba przeprowadzić odkażanie obiektów i lokali, gdzie przebywały osoby chore, zmarłe lub padnięte zwierzęta. Usług te sprawdzają się też we wszelkiego rodzaju trudno dostępnych miejscach (zbiorniki wodne) lub przy eliminacji skutków wywołanych przez powodzie i podtopienia. Środki użyte w celu usunięcia szkodników posiadają odpowiednie atesty.

Czym jest dezynfekcja?

Dezynfekcja polega na eliminacji zagrożenia stwarzanego przez mikroorganizmy takie jak bakterie, wirusy i grzyby. Powinna obejmować walkę z roztoczami, pleśniami, drobnoustrojami, ale też alergenami i przykrymi zapachami. Niszczenie mikroorganizmów polega na stosowaniu wysokiej temperatury, promieniowania UV, środków chemicznych oraz ozonowania.

Kiedy zarządzić dezynfekcję?

Jeśli doszło do zalania mieszkania i pojawiła się grzybnia oraz uciążliwy zapach. Z tego typu usług również korzysta się po obecności osoby chorej lub zmarłej. Dezynfekcję przeprowadza się regularnie w szpitalach, ale też ośrodkach opiekuńczych na przykład w przedszkolach.

Co warto również wiedzieć?

Deratyzacja jest niczym innym jak zwalczaniem gryzoni szczurów, myszy kretów oraz kun z pomocą środków chemicznych, biologicznych i mechanicznych.

Musi odbywać się regularnie w:

  • lokalach gastronomicznych,
  • gospodarstwach rolnych,
  • gospodarstwach hodowlanych,
  • magazynach żywności,
  • zakładach wytwarzających żywność,
  • szpitalach, hotelach, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, w akademikach,
  • Instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Oprócz oczywistego zniszczenia żywności przechowywanej w magazynach i lokalach gastronomicznych największym problemem związanym z ich obecnością są odchody oraz choroby takie jak Salmonella czy dżuma.

Jak zatem widać, proces usuwania zagrożenia i oczyszczania wymaga fachowej znajomości technik odkażających i dezynfekcyjnych oraz stosowania odpowiednich środków ochronnych.