Rzeczy do omówienia z terapeutą, psychologiem lub specjalistą od zdrowia psychicznego

Kwestie zdrowia psychicznego mogą być trudne do omówienia. Jednak uzyskanie pomocy jest niezbędne. Rozmowa z terapeutą, psychologiem lub specjalistą od zdrowia psychicznego jest jednym ze sposobów na zajęcie się swoimi wyzwaniami i pójście do przodu w swoim życiu. Choroba psychiczna może zebrać swoje żniwo w każdym momencie życia. Ważne jest, abyś znał wszystkie dostępne usługi wsparcia, jeśli przydarzy się to Tobie lub komuś, kogo kochasz. Te sprawy warto omówić z terapeutą jeśli uważasz, że może to być opcja dla Ciebie:

Co jest moim problemem?

To chyba najbardziej oczywiste pytanie, na które trzeba odpowiedzieć przed podjęciem decyzji o sposobie działania. Jednak jest to również pytanie, które ludzie często pomijają w swoich rozważaniach, jeśli chodzi o terapię i zdrowie psychiczne. Ważne jest, aby zrozumieć dokładną naturę swojego problemu i jak wpływa on na ciebie i twoje życie. To pomoże ci zdecydować, jak do niego podejść, jaki rodzaj terapii jest najlepszy i jak można go rozwiązać ze wszystkich stron.

W procesie terapii, terapeuta https://psychologbeatazielinska.pl będzie chciał zrozumieć problem z Twojej perspektywy. Dzieje się tak dlatego, że problemy ze zdrowiem psychicznym każdego człowieka są inne i wymagają innego podejścia, różnią się one w zależności od osoby. Oznacza to, że nawet jeśli masz ten sam problem co ktoś inny, nadal będziesz potrzebował własnego, dostosowanego do potrzeb planu leczenia.

Czy terapia lub leki to najlepsza opcja dla Ciebie?

Czasami nie da się wybrać między terapią a lekami. Czasami może być konieczne wypróbowanie obu opcji jednocześnie. Jest to szczególnie potrzebne, jeśli cierpisz na poważne lub nawracające problemy ze zdrowiem psychicznym. Jeśli korzystasz z pomocy terapeuty i zdecydowałeś, że chciałbyś rozpocząć przyjmowanie leków, terapeuta pomoże Ci zdecydować, jaki rodzaj leków jest dla Ciebie najlepszy. Powinien on również współpracować z lekarzem, aby upewnić się, że otrzymujesz odpowiednią dawkę.

Jeśli spotykasz się z psychiatrą w celu omówienia leków, prawdopodobnie będzie on miał wkład terapeuty w Twój stan. Jeśli zdecydowałeś, że leki są dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, nie czuj się z tym źle. Jest to normalna i bardzo powszechna reakcja, aby sięgnąć po tabletki, gdy terapia nie jest opcją.

Jakie są twoje możliwości leczenia?

Kiedy już zdecydujesz, że chcesz szukać leczenia dla swoich problemów ze zdrowiem psychicznym, będziesz chciał poznać wszystkie dostępne dla ciebie opcje. To pomoże ci znaleźć najlepszy rodzaj terapii, psychologa lub psychiatrę dla ciebie. Istnieje wiele różnych rodzajów terapii i specjalistów od zdrowia psychicznego, które możesz zobaczyć. Niektóre z najbardziej powszechnych i skutecznych rodzajów terapii obejmują:

  • Terapia psychodynamiczna : To podejście działa w celu zrozumienia obecnego stanu pacjenta. Jest to przede wszystkim koncentruje się na badaniu przeszłych relacji i doświadczeń.
  • Terapia behawioralna : Ten rodzaj terapii skupia się na identyfikacji problemu i próbie zmiany obecnych zachowań.
  • Terapia poznawcza : Ta terapia pracuje nad Twoimi myślami i uczuciami. Ma na celu zmianę sposobu w jaki się czujesz i reagujesz na różne rzeczy.
  • Terapia interpersonalna: Terapia ta skupia się na identyfikacji problemów w twoich obecnych relacjach. Pomaga osobom zidentyfikować obszary problemowe w ich życiu i związkach.

Wizyta u terapeuty, psychologa lub psychiatry nie wiąże się z żadnym znaczącym ryzykiem. Jednak powinieneś być świadomy pewnych potencjalnych problemów związanych z terapią. Chociaż terapia może być bardzo korzystna i skuteczna w pomaganiu ludziom, dość często zdarza się, że ludzie rezygnują z terapii. Wynika to często z takich problemów jak brak odpowiedniego terapeuty, brak czasu lub fakt, że problem nie ulega poprawie. Jeśli zdecydujesz się na wizytę u terapeuty, istnieje szansa, że nie zobaczysz żadnych korzyści. Możliwe jest również, że doświadczysz negatywnych skutków, takich jak gorsze samopoczucie w związku z problemami ze zdrowiem psychicznym. Są to rzadkie przypadki, ale powinieneś być ich świadomy, jeśli zdecydujesz się na terapię.