Dlaczego laweta zimą jest rozsądnym wyborem?

Zima to czas, kiedy warunki drogowe mogą być szczególnie trudne, na kierowców czeka bardzo wiele zagrożeń, które mogą pojawiać się w bardzo nieoczywistych sytuacjach, co warto mieć przy sobie podczas zimowych podróży? Jak postępować w przypadku awarii?

Odpowiednio szybko się przygotuj

Głównym problemem, jaki pojawia się zimą, jest przyczepność, niskie temperatury powodują obfite opady śniegu, a duże różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą powodują powstawanie bardzo zdradliwej gołoledzi mogącej skutecznie "usunąć" pojazd z drogi? Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepszą opcją będzie skorzystanie z pomocy drogowej Z Wrocławia Hol-Max, jednak w jaki sposób można uniknąć wylądowania poza jezdnią? Istotne jest, aby odpowiednio szybko zmienić opony. Nie oznacza to, że zmiany powinno dokonywać się chwilę przed pierwszymi śniegami, letnie opony, ze względu na dosyć twardą mieszankę mogą gubić przyczepność już przy 8 stopniach na plusie. Z tego powodu, zmiana opon powinna przypadać najpóźniej na okres późnego października. Jest to moment, kiedy temperatury, szczególnie w nocy mogą być bardzo zdradliwe.

Nawierzchnia może być bardzo zgubna przy wyższych prędkościach

Nawierzchnia może być bardzo zgubna przy wyższych prędkościach

Kolejnym punktem przygotować powinno być zabranie do bagażnika skrobaczki, dla wielu osób może wydawać się to oczywiste, jednak zdarza się, że kierowcy po pierwszych przymrozkach nie mają jak odpowiednio pozbyć się lodu z szyb, powoduje to jazdę autem z bardzo ograniczoną widocznością. Przydatny może być również worek z piaskiem i deski, dlaczego są one ważne? W przypadku zakopania się w głębszym śniegu opony po utracie przyczepności sprawią, że bardzo szybko stanie się on wyślizgany, a wydostanie się, będzie jeszcze trudniejsze. W takiej sytuacji rozsypanie piasku pod kołami może być zbawienne, w przypadku kiedy auto ugrzęzło wyjątkowo głęboko, można rozważyć podłożenie deski, która będzie bardzo dobrym oparciem.

Pamiętaj o odpowiednim odśnieżeniu pojazdu

Pamiętaj o odpowiednim odśnieżeniu pojazdu

Kierowcy mający dostęp do garażu podziemnego często bagatelizują również swój komfort termiczny, ze względu na to, że ich auto od samego początku ma komfortową temperaturę wewnątrz, nie zabierają ze sobą odpowiednio ciepłych ubrań. Nie jest to absolutnie żaden problem w wypadku codziennego podróżowania, jednak w sytuacji kryzysu na trasie, takiego jak np. złapanie gumy, bądź wypadnięcie z jezdni może wymusić na kierującym długie, często nawet kilkugodzinne przebywanie poza ciepłym wnętrzem auta. W takiej sytuacji bardzo łatwo o wychłodzenie, a w skrajnych sytuacjach nawet odmrożenia. Warto więc wozić ze sobą w bagażniku ciepłą odzież. Bardzo rozsądnym wyborem będzie również zaopatrzenie się w specjalistyczny koc termiczny, ze względu na niską cenę i kompaktowe rozmiary bardzo łatwo będzie mógł być zmieszczony do samochodowej apteczki.

Zimno to nie tylko zagrożenie na drodze

Niska temperatura ma wpływ nie tylko na warunki na drodze, ale również na sam pojazd. Należy pamiętać, że przy ujemnych temperaturach opony potrzebują znacznie więcej czasu na odpowiednie rozgrzanie się - dopiero to zapewni optymalną drogę hamowania. Analogiczna sytuacja ma miejsce z klockami hamulcowymi, zimne, mogą nie być tak samo skuteczne. Pamiętać też trzeba, że samochód świeżo po rozpoczęciu jazdy może wydawać się sztywny, jest to spowodowane zimnym układem zawieszenia, będzie on wtedy szczególnie wrażliwy na wszelkie nierówności i progi zwalniające, może też zapewniać mniejszą stabilność w zakrętach, warto więc wtedy ograniczyć prędkość. Jest to tym istotniejsze, że wraz z zimnym układem zawieszenia szedł będzie zimny silnik - nie powinien być wkręcany na wysokie obroty, może to doprowadzić do trwałych uszkodzeń.

Niska temperatura może doprowadzić też do problemów z uruchomieniem pojazdu, powodów może być kilka, jednak najpopularniejszym będzie wyładowany akumulator. Ujemne temperatury nie wpływają pozytywnie na jego żywotność, jednocześnie mogąc doprowadzić, do skutecznego wyładowania się. Nie jest to jedyna możliwość niedziałającego auta. W wielu przypadkach ciepły silnik może być bardzo atrakcyjną kryjówką dla wielu dzikich zwierząt, takich jak np. kuny. Mogą one przegryzać kable i w skrajnych sytuacjach doprowadzić do tragedii. Warto więc zawsze przed rozpoczęciem jazdy otworzyć maskę, i skontrolować, czy nie dzieje się pod nią nic niepokojącego.

Kiedy wybrać lawetę?

Laweta pomoże nawet w najcięższych warunkach

Laweta pomoże nawet w najcięższych warunkach

Jak widać, wiele jest sytuacji, w których pomoc drogowa może okazać się niezastąpionym rozwiązaniem. Dlaczego nie skorzystać z pomocy znajomego i nie holować auta? Odpowiedź jest prosta - przy zimowych warunkach jest to bardzo nierozważne i może zakończyć się tragedią. Poza dużym ryzykiem łatwo jest również doprowadzić do sytuacji, w której auto osoby pomagającej również wypadnie z drogi. Co więcej, wśród wielu nowoczesnych aut holowanie pojazdu na zgaszonym silniku może być szkodliwe, albo wręcz niemożliwe przez posiadanie automatycznej skrzyni biegów dlatego jedyną alternatywą jest laweta. Usługi Hol-Max zapewnią komfort i bezpieczeństwo, nawet w najcięższych warunkach atmosferycznych. Trzeba pamiętać, że pomoc drogowa zawsze posiada sprzęt i doświadczenie, które pomoże w każdej kryzysowej sytuacji z autem na trasie.

P.H.U. HOL-MAX
ul. Przyjaźni 4e/7
53-030 Wrocław

Tel./fax. +48 889-333-111
https://hol-max.pl