Pogoda na Teneryfie - północ a południe

Pytanie o pogodę jest jednym z najczęściej zadawanych pytań przez osoby planujące wczasy na Teneryfie. Jednak jak to jest naprawdę?

Ogólnie rzecz biorąc, na Teneryfie można wyróżnić dwie główne strefy klimatyczne. Północna, zielona i wilgotna oraz południowa, słoneczna i sucha.

Czyste bezchmurne niebo na południu wyspy spowodowane jest obecnością wulkanu El Teide, który zatrzymuje chłodne i wilgotne masy powietrza nadciągające z północy. Dzięki czemu w północnej części możemy spotkać bujną roślinność oraz Puszcze Kanaryjską, a co za tym idzie, temperatury są trochę niższe. W szczególności można to odczuć zimą, gdy brak tam silnych upałów, a deszcze padają o wiele częściej.

Południe za to jest dość suche, co można zauważyć gołym okiem po naturalnej roślinności. Sprowadza się ona do kaktusów lub sukulentów różnego pokroju. Słońce świeci praktycznie przez cały rok, a deszcze docierają jedynie znad oceanu podczas sezonu huraganów na oceanie. Wtedy to krajobraz się zazielenia, a brak silnych upałów i wilgoć pochodząca z oceanu sprawia, że w dzień pogoda przypomina wieczną wiosnę.

Biorąc pod uwagę temperatury, to letnie miesiące pokazują średnio 33 stopnie Celsjusza i około 21 stopni zimą. Nocą temperatury spadają do 20 stopni latem oraz do 15 stopni zimą. Mimo wszystko to zaledwie 10-15 stopni różnicy przez cały rok. Oczywiście ze względu na górzyste ukształtowanie terenu temperatury te mogą się znacznie różnić lokalnie w zależności od położenia. Magicznym doświadczeniem jest jednak fakt, że w tym samym czasie możemy mieć słoneczną, idealną pogodę do leżakowania na plaży na południu wyspy, a kilkanaście kilometrów dalej, w ukrytej wiosce w górach będzie padał deszcz.