Jak pozyskać dotacje unijne na projekty związane z ochroną środowiska?
Kredyt ekologiczny (FENG) to nowy instrument finansowy przeznaczony na rozwój działalności należących do sektora MŚP (mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa), a także firm typu small midcaps i midcaps. W ramach tej inicjatywy rodzimi przedsiębiorcy będą mieli szansę ubiegać się o dotację w formie spłaty kredytu, dzięki której będą w stanie sfinansować inwestycje związane ze zwiększaniem efektywności energetycznej. Jak wygląda proces pozyskiwania dotacji unijnych w przypadku projektów ukierunkowanych na ochronę środowiska? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Czym jest kredyt ekologiczny FENG?

Kredyt ekologiczny to specjalne finansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Jego kluczowym celem jest wsparcie innowacyjnych inwestycji, mających przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej w polskich firmach o co najmniej 30%. Istotnym warunkiem programu okazuje się fakt, że na pozyskanie dotacji unijnych będą mogły liczyć tylko te przedsiębiorstwa, które przeprowadziły audyt energetyczny i są w stanie osiągnąć wzrost efektywności na wspomnianym poziomie. Natomiast sam poziom dofinansowania może sięgać maksymalnie do 70% kosztów.

Przedsiębiorcy posiadający ugruntowany plan na wdrażanie energooszczędnych rozwiązań w swoich firmach będą mogli wnioskować o wsparcie w formie dotacji unijnej. Premia ekologiczna przyznawana będzie beneficjentom w celu spłaty części kredytu zaciągniętego uprzednio w banku komercyjnym współpracującym z BGK. Wysokość dotacji będzie wynikać z lokalizacji inwestycji, a także wielkości przedsiębiorstwa.

Wymagane dokumenty

Pozyskiwanie dotacji unijnych wymaga każdorazowo przedłożenia szczegółowej dokumentacji. Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli sfinansować swoje inwestycje, korzystając ze środków programu Kredyt ekologiczny, muszą przede wszystkim wykonać wspomniany audyt energetyczny. Wśród pozostałych potrzebnych dokumentów wymienia się ponadto:

  • wniosek o dofinansowanie;
  • biznesplan projektu;
  • analizę zgodności planowanego projektu z przyjętą polityką ochrony środowiska;
  • promesę kredytu ekologicznego lub warunkową umowę kredytu ekologicznego z banku kredytującego.

Terminy naboru

Pierwszy nabór wniosków w konkursie Kredyt Ekologiczny (FENG) zaplanowano na 17 maja 2023 roku (składanie wniosków będzie możliwe od 6 czerwca do 17 sierpnia 2023 roku). Druga edycja konkursu nastąpi 1 sierpnia 2023 roku (wówczas czas na składanie wniosków obowiązuje od 22 sierpnia aż do 21 listopada 2023 roku).

Pozyskiwanie dotacji unijnych w ramach kredyt ekologicznego – jakie projekty mają szanse?

Korzystając z kredytu ekologicznego (FENG), rodzimi przedsiębiorcy będą mogli sfinansować koszty wdrożenia nowych energooszczędnych produktów, usług i procesów, które pozwolą im zredukować zużycie energii i poprawić efektywność energetyczną w ich firmie. Dofinansowanie będzie można zatem przeznaczyć w tym przypadku na inwestycje takie jak:

  • modernizacja infrastruktury produkcyjnej (np. linii technologicznej; zakup robotów i materiałów budowlanych);
  • modernizacja budynków;
  • zakup, instalacja oraz uruchomienie OZE (zarówno budowę nowej, jak i modernizację już istniejącej instalacji);
  • zakup wartości niematerialnych i prawnych;
  • pokrycie kosztów specjalistycznych usług doradczych potrzebnych do prawidłowego uruchomienia inwestycji.

Wśród przykładowych projektów, które mogą zostać sfinansowane w ramach programu, można wymienić m.in. modernizację systemów wentylacji i klimatyzacji, termomodernizację budynków, wymianę lub modernizację maszyn i urządzeń na bardziej efektywne energetycznie rozwiązania, a także zakup i instalację systemów sterowania służących obniżeniu poboru energii.

Jak wygląda procedura wnioskowania o kredyt ekologiczny?

W celu skutecznego pozyskania dotacji unijnej w ramach konkursu kredyt ekologiczny, niezbędne jest spełnienie szeregu formalności. Procedurę wnioskowania o dofinansowanie można przedstawić w kilku poniższych krokach:

  • Złożenie wniosku w banku komercyjnym w celu przyznania kredytu ekologicznego i podpisania warunkowej umowy kredytowej;
  • Złożenie wniosku o dofinansowanie projektu do BGK w celu przyznania premii ekologicznej;
  • Zawarcie umowy kredytowej z bankiem komercyjnym, a następnie podpisanie umowy dofinansowania projektu;
  • Wypłacenie premii ekologicznej przez BGK.

Aby mieć pewność, że cały proces przebiegnie pomyślnie, a firma otrzyma pożądane dofinansowanie, warto zasięgnąć pomocy specjalistów. Doświadczeni eksperci opracują koncepcję projektu zgodnie z wytycznymi programu i doradzą najkorzystniejsze możliwości finansowania, a także zajmą się bieżącą komunikacją z instytucjami zarządzającymi.