Nierzetelności dziennikarskiej mówimy zdecydowane NIE! Publikujemy treść postanowienia, z którego wynika, że policjanci działali niezwłocznie, aby wyjaśnić okoliczności interwencji z 2021 roku we WROPON…

Powrót
Drukuj

Niektórzy przedstawiciele mediów wyraźnie nie dołożyli należytych starań podczas zbierania informacji i opracowywania materiałów prasowych związanych z interwencją, którą w nocy z 30 lipca 2021 roku realizowali byli już funkcjonariusze z Wrocławia. Postanowiliśmy więc odnieść się do nierzetelnego materiału opublikowanego przez dziennikarza Jacka Harłukowicza w Onet.pl, który to zarzuca policjantom publikacje nieprawdy w oświadczeniu. Przypomnijmy tylko, że ustawa Prawo prasowe obliguje osoby tworzące materiały prasowe m.in. do zachowania szczególnej staranności i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzenia ich zgodności z prawdą. Tak się jednak nie stało, gdyż policjantom zarzucone zostało kłamstwo w oświadczeniu, lecz to dziennikarz napisał nieprawdę w swoim artykule i tym samym wprowadził w błąd czytelników. Na dowód tego, że zgodnie z ustawą o Policji czynności wyjaśniające w sprawie zostały wszczęte bez zbędnej zwłoki, bo w pierwszym dniu roboczym po interwencji, a nie jak twierdzi autor artykułu dopiero po publikacji jego materiału prasowego, publikujemy dokument będący potwierdzeniem słów zawartych w informacji zamieszonej na stronie Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Sprawa dotyczy interwencji wrocławskich funkcjonariuszy w 2021 roku, wobec nietrzeźwego ob. Ukrainy. Zgłoszenie to z prośbą o pomoc, wpłynęło od pracowników pogotowia ratunkowego, którzy udzielali pomocy medycznej mężczyźnie znajdującemu się przy jednym przystanków MPK. Wynikało z niego, że mężczyzna jest pijany i agresywny. Z uwagi na stan, w którym się znajdował i brak przeciwwskazań medycznych, podjęto wtedy decyzję o jego umieszczeniu we Wrocławskim Ośrodku Pomocy Osobom Nietrzeźwym. Niestety mężczyzna ten zmarł we WROPON i w związku z tym kolejne czynności na miejscu, wykonywane były z udziałem powiadomionego przez policjantów, pełniącego dyżur prokuratora.

Od samego początku, niezależnie od czynności realizowanych przez prokuraturę, na polecenie Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu wszczęto czynności wyjaśniające w sprawie, a postanowienie zostało wydane w pierwszym dniu roboczym następującym po tym zdarzeniu. Zlecającym wówczas przeprowadzenie czynności, był I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu i treść tego postanowienia z dnia 2 sierpnia 2021 roku, postanowiliśmy opublikować, aby położyć kres manipulacjom medialnym i nierzetelności dziennikarza Jacka Harłukowicza z redakcji Onet.pl.

Przypomnijmy tylko, że ustawa Prawo prasowe obliguje wszystkich dziennikarzy m.in. do zachowania szczególnej staranności i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzenia ich zgodności z prawdą. Tak się jednak nie stało, gdyż autor artykułu zawarł w nim informacje zarzucjące Policji kłamstwo twierdząc, że czynności mające na celu wyjaśnienie okoliczności zdarzenia, zostały wykonane dopiero po tym, jak zadał pytania i opublikował swój materiał.

Dziennikarz napisał nieprawdę w swoim artykule i tym samym wprowadził w błąd czytelników. Na dowód tego, że zgodnie z ustawą o Policji czynności wyjaśniające w sprawie zostały wszczęte bez zbędnej zwłoki, bo w pierwszym dniu roboczym po interwencji, czyli 2 sierpnia 2021 roku, a nie jak twierdzi autor artykułu, publikujemy dokument będący potwierdzeniem słów zawartych w informacji zamieszonej na stronie Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Zgodnie z ustawą o Policji, przełożony dyscyplinarny zleca przeprowadzenie czynności wyjaśniających, jeżeli zachodzą wątpliwości co do popełnienia przewinienia dyscyplinarnego, jego kwalifikacji prawnej albo tożsamości sprawcy, przed wszczęciem postępowania dyscyplinarnego i czynności te należy ukończyć w terminie 30 dni i tak też się stało w opisanym przypadku. Ponieważ analiza zgromadzonego materiału dała podstawy do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec interweniujących funkcjonariuszy, decyzją Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu zostali oni zawieszeni w czynnościach służbowych z dniem 1 września 2021 roku. Jednocześnie wobec każdego z nich, zostały wszczęte postępowania administracyjne, które zakończyły się ich zwolnieniem ze służby w trybie określonym w art. 41 ust. 2 pkt 5 Ustawy o Policji, tj. gdy wymaga tego ważny interes służby. Nie może być więc żadnej mowy i zarzutów o próbie zatuszowania tej sprawy.

Należy więc z całą stanowczością zaznaczyć, że nie ma i nigdy nie było przyzwolenia na tego typu zachowania. Osoby zachowujące się w stosunku do innych niezgodnie z ogólnoprzyjętymi normami społecznymi lub naruszające jakiekolwiek przepisy prawa, niegodne są tego, by nosić policyjny mundur. Zawsze podejmowane są wobec nich niezwłocznie czynności, które to zmierzają do ustalenia wszelkich okoliczności danego zdarzenia, a jeżeli wykazane zostaną nieprawidłowości, podejmowane są dalsze działania o charakterze dyscyplinarnym - z wydaleniem ze służby włącznie.

Nie ma podstaw i powodów do tego, aby określone osoby postępowały niezgodnie z prawem, kierując się chyba tylko wzrostem poczytności zamieszczanych treści. Dodać należy też, że publikowanie niezweryfikowanych informacji lub celowe pomijanie część istotnych faktów, wprowadza w błąd odbiorców i jest krzywdzące dla tych, którzy każdego dnia narażają swoje zdrowie i życie, aby pomagać innym.

Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu