Po śmierci bliskiej osoby nastaje okres żałoby, a wraz z nią pojawia się chęć trwałego upamiętnienia zmarłego. Zgodnie z tradycją w okresie jednego roku od pochówku należy postawić nagrobek. Stajemy wtedy przed dylematem, jaki wybrać wzór, z jakiego materiału warto wykonać nagrobek oraz jakie elementy nagrobne oddadzą zmarłemu należny hołd. Powszechnie w naszej kulturze decydujemy się na postawienie krzyża, figurek aniołków, ale też innej galanterii nagrobnej, takiej jak wazony lub lampiony.
Z jakich materiałów wykonywane są nagrobki i jakie są ich cechy charakterystyczne?
Pomnik można wykonać z materiałów naturalnych lub sztucznych. Najpopularniejsze są naturalne kamienie szlachetnie, takie jak granit i marmur, odznaczające się wysoką trwałością i wytrzymałością na zmieniające się w naszym klimacie temperatury. Także piaskowiec należy do grona naturalnych kamieni. Jednak to granit z uwagi na jego wytrzymałość jest bardziej preferowany niż marmur.
Marmury choć eleganckie, mają duże właściwości higroskopijne, więc nakłady pracy związane z ich utrzymaniem są większe. Tańszym rozwiązaniem mogą być nagrobki wykonane z tzw. konglomeratów. Bardzo dobrze imitują marmury i granity. Cieszą się więc popularnością. Ze względu na niską cenę nadal wykorzystywane jest do budowy nagrobków lastryko.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nagrobka?
Przed podjęciem decyzji dotyczącej zakupu nagrobka trzeba przeanalizować nasze oczekiwania dotyczące jego stylu, trwałości, trudności konserwacji oraz cen poszczególnych, dodatkowych elementów składających się na ogólny koszt realizacji. Te dodatkowe elementy to materiał, z jakiego zostanie wykonany nagrobek, jego rozmiar, kształt oraz ilość galanterii nagrobkowej. Na cenę wpływa także rodzaj i wielkość liter oraz opłata montażowa.
Kolejnym eleganckim, choć drogim materiałem do produkcji nagrobków, jest marmur. Jest trudniej dostępny, a jego cena może wahać się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oferowane na rynku funeralnym wzornictwo nagrobków jest niezwykle bogate i z pewnością każdy znajdzie ciekawą ofertę.
Na czym polega personalizacja nagrobka?
Do wyboru są nagrobki tradycyjne i nowoczesne, mogą być prostokątne lub w innych formach. O skromnej stylistyce lub z ciekawą i różnorodną galanterią nagrobkową. Powszechna jest obecnie personalizacja nagrobka. Oprócz fotografii zmarłego pojawiają się wyryte pięknymi literami wiersze lub motto oddające credo życiowe zmarłego lub kochających go bliskich osób.
Kompleksowe usługi pogrzebowe we Wrocławiu, w tym wykonywanie nagrobków oferuje firma Archon. W swoim zakładzie pogrzebowym od początku działalności zajmuje się pracami kamieniarskimi związanymi z pochówkiem. Firma wykonuje zarówno montaż, jak i demontaż pomników nagrobnych, sprzedaje i montuje pomniki urnowe oraz buduje groby murowane tzw. grobowce. Z uwagi na swoje wieloletnie doświadczenie gwarantuje najwyższą jakość usług i pełen profesjonalizm. Z usług dodatkowych warte uwagi jest zamówienie zdjęcia porcelanowego. Możliwa jest także dostawa czarnej ziemi pod kwiaty oraz obsypanie grobu dookoła drobnymi kamieniami. Z pełną ofertą firmy Archon można się zapoznać wchodząc na ich stronę zaklad-pogrzebowy.com.pl.