Jak wyjść ze strefy komfortu i zmienić swoje życie na lepsze?

Codzienna rutyna i przyzwyczajenie do miejsc, czynności i rytuałów, z jakimi mamy do czynienia każdego dnia, mogą przejąć kontrolę nad naszym życiem, sprawiając, że odczuwamy niechęć do innych aktywności czy przełamywania wypracowanych latami schematów. Czy można wyjść z komfortowych przyzwyczajeń, ułatwiających nam codzienne funkcjonowanie i zmienić swoje życie na lepsze?

Czym jest strefa komfortu? Jak blokuje nas przed zmianami?

Codzienne, sprawdzające się schematy postępowania, czynności wykonywane przez nas w takiej samej kolejności każdego dnia czy w określone dni, przyzwyczajenia - jak np. słodzenie kawy dwiema łyżeczkami cukru - wszystko to składa się na naszą strefę komfortu. Jej przewidywalność i dobra znajomość dają nam poczucie kontroli nad życiem i bezpieczeństwo - jesteśmy pewni naszej stabilnej przyszłości, w której nie będzie nam potrzebna pomoc psychologiczna Warszawa. Przebywanie w strefie komfortu nie jest jednak rozwojowe. Czy możliwe jest wyjście ze strefy komfortu, przełamanie swoich barier i realizacja naszych najskrytszych marzeń?

Zmiany w życiu - czy można dokonać ich samodzielnie?

Pokonywanie własnych barier czy zmiana przekonań o swoim postępowaniu może być łatwiejsza lub trudniejsza - wszystko zależy od konkretnego przypadku. Zdecydowanie łatwiej bowiem jest trwać w utartych schematach postępowania i myślenia. Jak sobie pomóc? Rozpoczęcie życiowej przemiany warto jest rozpocząć od podzielenia się gotowością do dokonania zmian z drugim człowiekiem. Bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z konsultacji psychologicznej. Na czym polega konsultacja z psychologiem w przypadku chęci dokonania zmian w swoim życiu? Przede wszystkim na rozmowie o naszych celach i marzeniach oraz o tym, czy i jak wypracowana strefa komfortu jest dla nas w tych aspektach ograniczająca. Dzięki konsultacji ze specjalistą możliwe będzie zrozumienie naszego postępowania oraz wypracowanie metod przełamywania się celem samorealizacji.

Nowy rok, nowa ja - jak zacząć się realizować?

Przełom starego i nowego roku sprzyjają analizie dotychczasowego życia i próbom podejmowania zmian, celem jego ulepszenia. Hasło „nowy rok, nowy ja” jest jednak bardzo często jedynie sloganem, a zapał i motywacja do zmian bardzo szybko gasną wraz zatraceniem się w codzienności, w której świetnie sprawdzają się dotychczasowe, znane przyzwyczajenia i schematy. Jak wytrwać w postanowieniach i rzeczywiście stworzyć nowego, realizującego swoje cele i marzenia człowieka?

Marzenia nie spełnią się same - jak wyjść ze strefy komfortu?

Wychodzenie ze strefy komfortu powinno rozpocząć się od dobrej motywacji. Koniecznym jest zatem określenie celu, jakiemu służyć mają wprowadzone zmiany. Następnym krokiem powinno być poznanie swoich własnych ograniczeń, lęków, niepewności – czyli określenie granic własnej strefy komfortu. Co sprawia, że czujesz się zagubiony, co powoduje niepokój, bez czego nie potrafisz funkcjonować lub wydaje ci się, że jest niezbędne w twoim życiu? Warto jest spisać to wszystko na kartce. Przyrównanie swoich ograniczeń do celów będzie pierwszym krokiem do określenia, co konieczne będzie do zrewidowania i zmienienia, by realizacja celów i marzeń mogła być możliwa. Na podstawie tych wniosków z kolei opracować można mniejsze kroki wychodzenia ze strefy komfortu, których realizacja stopniowo będzie przybliżać do samorealizacji.

Od czego zacząć?

Jakie kroki możemy podjąć celem wyjścia ze strefy komfortu? Tak naprawdę wszystko zależne jest od tego, jakie schematy przyjęliśmy. Jest to zatem kwestia bardzo indywidualna. Warte spróbowania są na pewno:

  • eksplorowanie przestrzeni – pobliskich ulic, ciekawych miejsc, pobliskich miejscowości,
  • zmiana porannej rutyny i rytuałów, np. wprowadzenie picia wody z cytryną po przebudzeniu lub porannego rozruchu,
  • eksplorowanie różnorodnych kuchni świata,
  • zapisanie się na zorganizowane zajęcia podjęcie kursu lub szkolenia,
  • zmiana wizerunku – odświeżenie garderoby, zmiana makijażu sposobu upięcia włosów lub całkowita zmiana fryzury,
  • otwarcie się na nowe gatunki muzyczne czy nowe aktywności.

Nowe bodźce z pewnością pozytywnie wpłyną na nastawienie do zmian w życiu, w końcu czyniąc je nowymi nawykami i dając siłę i moc do kolejnych zmian.

Funkcjonowanie w strefie komfortu – mimo ułatwiania życia i zapewniania buforu bezpieczeństwa – jest bardzo ograniczając, monotonia i powtarzalność mogą stanowić powód do frustracji czy poczucia bezsensu życia. Zaplanowane – stałe lub czasowe - wychodzenie ze strefy komfortu – także z pomocą psychologa – z pewnością przyczyni się do poprawy komfortu i satysfakcji z życia.