Lian, ruda panda z Niemiec, nową gwiazdą wrocławskiego zoo
Nowa mieszkańka wrocławskiego zoo rozgrzewa serca odwiedzających. Lian, urocza panda ruda, już czeka na spotkanie z Wami!
  1. Lian, panda ruda, przyleciała do nas z zoo w Aachen, Niemcy.
  2. Wkrótce spodziewamy się przybycia partnera dla Lian z Irlandii.
  3. Pandy rude są nie tylko urocze, ale i zagrożone wyginięciem.
  4. Wrocławskie zoo aktywnie wspiera ochronę tych zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Wrocławskie zoo wzbogaciło się o nową, niezwykle uroczą mieszkańkę – pandę rudą o imieniu Lian. Ta mała, ale pełna wdzięku istota, swój nowy dom znalazła w niedawno wyremontowanym wybiegu, gdzie na razie mieszka sama. Lian, urodzona w 2018 roku, przemierzyła długą drogę z Aachener Tierpark w Niemczech, aby stać się częścią naszej lokalnej społeczności.

Kim jest Lian, nowa gwiazda zoo?

Nie można pomylić pandy rudej z jej większym, biało-czarnym kuzynem. Ten niewielki ssak, ważący zaledwie do 6 kg, wyróżnia się rdzawym futerkiem, białą maską na pyszczku, trójkątnymi białymi uszami i puszystym ogonem z jasnymi pierścieniami. Ta wyjątkowa aparycja, połączona z uroczymi nawykami – takimi jak czyszczenie futerka w stylu domowego kota – szybko podbija serca odwiedzających.

Wkrótce powiększenie rodziny?

Zoo ma nadzieję, że już niedługo Lian doczeka się towarzystwa. Młodszy partner pandy rudzielec wkrótce dołączy do niej wprost z Fota Wildlife Park w Irlandii. Oczekiwania są duże, gdyż para ma szansę przyczynić się do wzrostu populacji tych zagrożonych zwierząt.

Niezwykłe zachowania pand rudych

Pandy rude to mistrzowie wspinaczki, które świetnie radzą sobie na stromych zboczach i drzewach Himalajów, ich naturalnym siedlisku. Ich samotniczy tryb życia przełamują jedynie okresy godowe, kiedy to komunikują się za pomocą gwiżdżenia, parszczących dźwięków oraz innych, przypominających płacz dziecka. Te niezwykłe zachowania sprawiają, że pandy rude są jednymi z najbardziej fascynujących mieszkańców zoo.

Pomoc dla zagrożonych pand

Zagrożenie wyginięciem pand rudych to realny problem. Przyczynia się do tego między innymi wycinanie lasów, ich naturalnego środowiska. Wrocławskie zoo aktywnie wspiera międzynarodowe działania na rzecz ochrony tych zwierząt. Współpraca z organizacją Red Panda Network umożliwiła już zalesienie obszarów w Nepalu, a także wsparcie dla strażników leśnych w monitorowaniu populacji pand w dziczy. To ważny krok w kierunku zachowania tych niezwykłych stworzeń dla przyszłych pokoleń.

Nasze lokalne zoo przyczynia się nie tylko do edukacji i rozrywki mieszkańców, ale także odgrywa kluczową rolę w ochronie zagrożonych gatunków. Odwiedzając Lian, wspieramy nie tylko nasze zoo, ale także globalne działania na rzecz ochrony środowiska i zachowania bioróżnorodności.


Wg inf z: Urząd Miasta we Wrocławiu