Nowy park na Lipie Piotrowskiej – wyślij swoją opinię do 4 lipca
Mieszkańcy Lipy Piotrowskiej mogą wziąć udział w konsultacjach społecznych dotyczących nowego parku, który ma powstać w ich okolicy. Projekty parku są teraz przedmiotem intensywnych dyskusji, a mieszkańcy mają szansę wyrazić swoje opinie do 4 lipca.

Powstanie nowego parku na Lipie Piotrowskiej - inicjatywa mieszkańców

Pomysł na utworzenie parku na Lipie Piotrowskiej wyszedł od samych mieszkańców, którzy odczuwają brak zieleni w zdominowanej przez bloki okolicy. Elżbieta Cegieła, inicjatorka projektu, podkreśla: W okolicy zdominowanej przez bloki nie ma miejsca, w którym można byłoby pośród zieleni odpocząć, posiedzieć, wyciszyć się. Tego nam brakuje.

Planowany park ma zająć obszar nieco ponad 3 ha, znajdujący się między ulicami Kminkową, Fryzjerską i Kurkumową, w pobliżu pętli autobusowej. Teren ten jest własnością skarbu państwa, zarządzanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

Konsultacje społeczne - kluczowy etap w realizacji projektu

Do 4 lipca mieszkańcy mają możliwość wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dotyczących dwóch koncepcji parku. Joanna Koniecka-Pasierska, zastępca dyrektora ds. inwestycji Zarządu Zieleni Miejskiej, wyjaśnia: Projekty powstały po to, aby gmina mogła złożyć wniosek o pozyskanie tych gruntów do KOWR-u. Ponieważ przeznaczeniem terenu jest aktywność fizyczna, projektanci położyli nacisk na architekturę związaną ze sportem.

W konsultacjach, które odbyły się 20 czerwca w Centrum Aktywności Lokalnej na Lipie Piotrowskiej, wzięli udział mieszkańcy, projektanci oraz pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej. Spotkanie było moderowane, a uczestnicy podzieleni na grupy, omawiali szczegóły obu projektów.

Różnice między projektami: Leśna arena a Pętla nieskończoności

Obie koncepcje parku mają podobne strefy i przeznaczenie, ale różnią się układem i detalami architektonicznymi. Leśna arena charakteryzuje się koncentrycznym układem, natomiast Pętla nieskończoności, zwana też Koniczyną, ma układ rozproszony. Bernard Słapa, przewodniczący Zarządu Rady Osiedla Lipa Piotrowska, mówi: Oba projekty mi się podobają. W Koniczynie doceniam układ ścieżek spacerowych. W Leśnej arenie atrakcyjna jest za to dłuższa ścieżka rolkarska.

Kontrowersje i kluczowe uwagi mieszkańców

Jednym z najbardziej dyskutowanych elementów projektów była strefa wody. Joanna Styrylska z ISBA Grupy Projektowej przyznaje: Nie spodziewaliśmy się tak skrajnych opinii. Zaskoczył mnie sprzeciw niektórych mieszkańców. Mieszkańcy wyrażali również obawy dotyczące długości i przeznaczenia ścieżek, braku strefy ciszy oraz kosztów utrzymania infrastruktury.

Spotkanie było bardzo merytoryczne, a Adrian Bukowski z Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich podsumował: Padło wiele konkretnych opinii i postulatów.

Ostateczny projekt - co dalej?

Konsultacje społeczne potrwają do 4 lipca, a każdy zainteresowany może przesłać swoją opinię za pomocą formularza. Urzędnicy będą mieli 60 dni, aby odpowiedzieć na zgłoszone opinie. Na podstawie zebranych uwag i sugestii powstanie ostateczny projekt, który zostanie złożony do KOWR-u wraz z wnioskiem o pozyskanie gruntów pod park.

Czesława Kosiba i Halina Rogala, zgodnie przyznają: Najważniejsze, aby była zieleń. Bardzo by się ten park przydał. Obecnie mieszkańcy mają nadzieję, że przyszły park stanie się miejscem, gdzie będą mogli odpocząć i spędzić czas w otoczeniu przyrody.


Wg inf z: Urząd Miasta we Wrocławiu