Remont na Nowych Żernikach. TBS usuwa przyczyny zawilgocenia w budynku

Na osiedlu Nowe Żerniki we Wrocławiu trwa ważna naprawa w budynku TBS – mieszkańcy obserwują zmiany, a ekipy pracują pod przykryciem rusztowań. To kolejny etap porządkowania przestrzeni w tej części miasta, która równocześnie przyciąga nowe inwestycje.
- Remont w budynku TBS na Nowych Żernikach
- Jak Wrocław inwestuje w infrastrukturę osiedla
Remont w budynku TBS na Nowych Żernikach
Budynek z charakterystycznym owalnym patio stoi u zbiegu ulic Tadeusza Brzozy, Maxa Berga i Kazimierza Bieńkowskiego. W obiekcie jest 117 mieszkań, w tym 57 przeznaczonych dla seniorów. Prace ruszyły 13 października i potrwają około trzech miesięcy; planowane zakończenie przypada na styczeń 2026.
Zakres napraw jest szeroki: rozbiórka starych posadzek i tynków, dokładne osuszenie ścian, wykonanie nowych izolacji oraz odtworzenie posadzek i malowanie remontowanych pomieszczeń. Dla bezpieczeństwa kondygnacja -1 została wyłączona z użytkowania i dostęp do niej mają tylko ekipa i nadzór techniczny; winda tymczasowo nie obsługuje tego poziomu.
“Zakres remontu jest szeroki, bo chcemy usunąć wszystkie, nawet najdrobniejsze skutki zawilgocenia ścian. W ten sposób ograniczymy ryzyko, że w przyszłości znów dojdzie do zawilgocenia klatek schodowych w tym budynku”
Łukasz Maślanka z TBS Wrocław.
TBS zlecił wcześniej specjalistyczną ekspertyzę, przeprowadzoną wiosną 2025 r., na podstawie której określono niezbędne działania naprawcze.
“Wiemy, że nasi mieszkańcy z budynku na Nowych Żernikach czekali na ten remont i chcę przeprosić, że trwało to tak długo. Wierzę, że efekt wykonanych prac przypadnie do gustu naszym mieszkańcom, a problem z zawilgoceniem ścian zniknie”
Łukasz Maślanka z wrocławskiego TBS.
Jak Wrocław inwestuje w infrastrukturę osiedla
Nowe Żerniki to osiedle o długiej linii inwestycji: budowa infrastruktury ruszyła w 2012 r., pierwsze budynki powstały w 2016 r., a pierwzy etap objął około 10 ha i ponad 3 tys. mieszkańców; docelowo osiedle ma zająć około 40 ha. W ostatnich miesiącach miasto zapowiada kolejne przedsięwzięcia — we wrześniu 2025 r. otworzono tu pierwszy biurowiec WUWA Point, a w październiku 2025 r. MPK rozpoczęło projektowanie zajezdni tramwajowej. W planach są także budowa drogi i torowiska wzdłuż al. Architektów oraz inwestycje oświatowe i sportowe przewidziane na tę dekadę.
na podstawie: UM Wrocław.
Autor: krystian

