Bezpłatny program in vitro we Wrocławiu cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Od 2019 roku do końca maja 2024 roku program ten przyniósł wiele radości, pomagając setkom par spełnić marzenie o rodzicielstwie. Dowiedz się, jakie są zasady programu oraz jakie kliniki brały w nim udział.
- Rozwój programu in vitro we Wrocławiu
- Wzrost zainteresowania i efekty programu
- Zasady miejskiego programu in vitro
- Finansowanie i zakończenie programu
- Kliniki uczestniczące w programie
- Historia narodowego programu in vitro
Rozwój programu in vitro we Wrocławiu
Od 2019 roku Wrocław realizował „Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Wrocławia”. Jego celem było wsparcie par borykających się z problemem niepłodności poprzez dofinansowanie procedur in vitro. Program zakończył się w maju 2024 roku, kiedy to wprowadzono bezpłatny dostęp do tej procedury w ramach programu Ministerstwa Zdrowia.
Wzrost zainteresowania i efekty programu
Program cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Wrocławia. W sumie zgłosiło się do niego 1699 par, z czego 997 zostało zakwalifikowanych do procedur medycznych. Dzięki wsparciu miasta na świat przyszło aż 272 dzieci, w tym pierwsze urodzone w lutym 2020 roku.
Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM Wrocławia, podkreśla: „Mimo zakończenia programu, miasto zapewnia możliwość dokończenia rozpoczętych procedur dla 8 par starających się o dziecko. Sama procedura in vitro jest dla nich stresująca, dlatego chcemy, by w jak najmniejszym stopniu odczuwały te zmiany”.
Zasady miejskiego programu in vitro
Program zakładał dofinansowanie jednego cyklu zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka dla par pozostających w związku małżeńskim lub partnerskim. Co ważne, od stycznia 2024 roku, w ramach programu IN VITRO NO LIMIT, zwiększono kwotę dofinansowania z 5 do 10 tysięcy złotych, a także zniesiono budżetowe limity dla par. Program nie wykluczał par, które już posiadały dzieci lub korzystały z wcześniejszych procedur in vitro.
Finansowanie i zakończenie programu
Miasto przeznaczyło na realizację programu około 4,8 miliona złotych. Środki te zostały podzielone między pięć klinik wybranych w konkursie. Program zakończył się z powodu zmian przepisów, które uniemożliwiają samorządom finansowanie świadczeń zdrowotnych już refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
„Pozostałe pary będą miały możliwość skorzystania z bezpłatnego dostępu do procedury in vitro w ramach programu Ministerstwa Zdrowia” – dodaje Joanna Nyczak.
Kliniki uczestniczące w programie
W realizacji miejskiego programu in vitro brały udział następujące placówki:
- InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa, ul. Dąbrowskiego 44
- POLMEDIS Sp. z o.o. spółka komandytowa, ul. Partynicka 4
- Kliniki i Laboratoria Medyczne INVICTA, ul. Grabiszyńska 186/1b
- GAMETA WROCŁAW, ul. Chorwacka 41/U1
- Gyncentrum Sp. z o.o., pl. Orląt Lwowskich 1
Historia narodowego programu in vitro
Warto przypomnieć, że w latach 2013-2016 funkcjonował Narodowy Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego, finansowany z budżetu Ministerstwa Zdrowia, który przyniósł narodziny ponad 20 tysięcy dzieci. Program ten został zlikwidowany w 2016 roku przez rząd PiS. Obecnie, dzięki nowemu programowi Ministerstwa Zdrowia, pary z całej Polski mogą ponownie korzystać z refundacji procedur in vitro.
Programy wsparcia prokreacji, zarówno na szczeblu lokalnym, jak i krajowym, są ważnym krokiem w walce z niepłodnością, dając parom szansę na spełnienie marzeń o dziecku. Wrocławskie doświadczenia pokazują, jak istotne jest takie wsparcie dla społeczności lokalnej.
Według informacji z: UM Wrocław