Wrocławskie Młodzieżowe Domy Kultury (MDK) nadal mają wolne miejsca na zajęcia dla dzieci i młodzieży! W drugim etapie rekrutacji, który odbędzie się w dniach 19-20 sierpnia, rodzice mogą elektronicznie zapisać swoje pociechy na różnorodne zajęcia artystyczne i edukacyjne. Sprawdź, jak zdobyć dodatkowe punkty i jakie są najpopularniejsze kursy!
- Wolne miejsca w wrocławskich MDK-ach – szansa na rozwój pasji
- Najchętniej wybierane zajęcia w pierwszym etapie rekrutacji
- Drugi etap rekrutacji – jak zapisać dziecko?
- Elektroniczna rekrutacja – pierwsze takie rozwiązanie
- Punkty rekrutacyjne – co decyduje o przyjęciu?
Wolne miejsca w wrocławskich MDK-ach – szansa na rozwój pasji
Wciąż istnieje możliwość zapisania dzieci na zajęcia w Młodzieżowych Domach Kultury we Wrocławiu. Po pierwszym etapie rekrutacji, który zakończył się sukcesem dla ponad 2,1 tys. uczestników, nadal dostępne są miejsca na różnorodne zajęcia. Oferta jest bogata – od plastyki, poprzez muzykę, fotografię, film, aż po nowoczesny recykling design.
Bartosz Ślusarski, wicedyrektor MDK im. Mikołaja Kopernika, podkreśla, że placówka od lat cieszy się zaufaniem mieszkańców, a niektóre rodziny uczestniczą w zajęciach od pokoleń. „Kilka lat temu przychodziła do nas mama, teraz przyprowadza swoje dzieci. To nas bardzo cieszy” – mówi Ślusarski.
Najchętniej wybierane zajęcia w pierwszym etapie rekrutacji
W pierwszym etapie rekrutacji największą popularnością cieszyły się zajęcia plastyczne i artystyczne w MDK Krzyki. Kursy malarstwa i technik plastycznych przyciągnęły 125 wniosków, ceramika i design 123 wnioski, a młoda akademia sztuki 87 wniosków. To pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszy się rozwijanie talentów artystycznych wśród młodzieży.
Ewa Szczęch z Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia zaznacza, że większość osób zapisuje się na co najmniej 2-3 rodzaje zajęć. „Do tego dochodzi blisko 2,5 tys. zgłoszeń kontynuacji zajęć, na które uczęszczano w latach ubiegłych” – dodaje.
Drugi etap rekrutacji – jak zapisać dziecko?
Osoby, które nie dostały się w pierwszym etapie, mają szansę w drugim etapie rekrutacji, który odbędzie się w dniach 19-20 sierpnia. Proces rekrutacyjny jest identyczny jak w pierwszym etapie, a o przyjęciu decyduje liczba punktów rekrutacyjnych. Warto pamiętać, że można wybrać dowolną liczbę zajęć spośród tych, które mają jeszcze wolne miejsca.
Lista osób zakwalifikowanych po drugim naborze będzie ogłoszona 27 sierpnia, a pełna lista przyjętych do MDK-ów zostanie opublikowana 31 sierpnia.
Elektroniczna rekrutacja – pierwsze takie rozwiązanie
Po raz pierwszy zapisy do wrocławskich MDK-ów prowadzone są w pełni elektronicznie. Rodzice mogą zarejestrować swoje dzieci bez wychodzenia z domu, korzystając z systemu elektronicznego. Niezbędne jest posiadanie aktywnego profilu zaufanego, w przeciwnym razie dokumenty należy złożyć osobiście w placówce.
Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UMW podkreśla, że wprowadzenie elektronicznego systemu rekrutacji miało na celu ułatwienie i przyspieszenie procesu zapisywania się na zajęcia. „Włączenie MDK-ów do elektronicznego systemu rekrutacji było kolejnym etapem wprowadzania nowoczesnych rozwiązań we wrocławskiej edukacji” – mówi Miedziński.
Punkty rekrutacyjne – co decyduje o przyjęciu?
Przy rekrutacji do MDK-ów brane są pod uwagę dwa rodzaje kryteriów: ustawowe i miejskie. Kryteria ustawowe obejmują m.in. wielodzietność rodziny, niepełnosprawność kandydata lub jego rodziny, samotne wychowanie dziecka oraz objęcie pieczą zastępczą. Za każde z tych kryteriów można uzyskać 200 punktów rekrutacyjnych.
Kryteria miejskie natomiast dotyczą m.in. udziału w zajęciach pozaszkolnych, szkolnych konkursach artystycznych, bycia laureatem konkursów, turniejów czy zawodów sportowych, a także aktywności przy organizacji uroczystości czy wolontariatu. Za każde z tych kryteriów można zdobyć 2 punkty rekrutacyjne.
Dodatkowe punkty można także uzyskać za posiadanie przez jednego z rodziców aktywnego statusu „Nasz Wrocław” lub „Nasz Wrocław MAX” – za to przysługują po 2 punkty. „Chcemy w ten sposób premiować mieszkańców Wrocławia, którzy są zameldowani i płacą podatki w naszym mieście” – wyjaśnia Marcin Miedziński.
Na podstawie: UM Wrocław