Płomień Braterstwa zapłonął we Wrocławiu ku czci bohaterów z 1920 roku
Wrocław ponownie uczcił pamięć wspólnych bohaterów, którzy walczyli ramię w ramię w obronie wolności. Akcja „Płomień Braterstwa” zyskała w tym roku szczególne znaczenie, łącząc Polaków i Ukraińców w hołdzie dla żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy w 1920 roku stawili czoła bolszewickiemu najeźdźcy.

Wspólne upamiętnienie bohaterów z 1920 roku

14 sierpnia, w kilkunastu miejscach w Polsce i na Ukrainie, miała miejsce akcja „Płomień Braterstwa”. Mieszkańcy tych krajów spotkali się przy mogiłach bohaterów, by oddać hołd tym, którzy walczyli o wolność. W stolicy Dolnego Śląska, Wrocławiu, symboliczny płomień zapłonął na Cmentarzu Osobowickim, gdzie spoczywa Antoni Jarmak, oficer Armii Czynnej Ukraińskiej Republiki Ludowej. Jarmak był nie tylko obrońcą Zamościa podczas wojny polsko-bolszewickiej, ale także żołnierzem kampanii wrześniowej w 1939 roku oraz jeńcem w niemieckich oflagach.

Przesłanie solidarności i modlitwa za zmarłych

Podczas uroczystości, przesłanie do zgromadzonych harcerzy, płastunów oraz rodzin żołnierzy przekazali przedstawiciele ZHP i Płasta – Julia Jeleń-Kryjom oraz Andrij Gerasymenko. Modlitwie za zmarłych przewodniczył o. Roman Zacharczyszyn, a Jurij Tokar, konsul generalny Ukrainy we Wrocławiu, podziękował za solidarność z narodem ukraińskim. Te chwile były nie tylko aktem pamięci, ale również symbolem jedności w obliczu obecnych wyzwań, które stają przed Ukrainą w kontekście rosyjskiego imperializmu.

Znaczenie akcji w kontekście współczesnych wydarzeń

Warto podkreślić, że na Dolnym Śląsku znajdują się trzy mogiły żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej – dwie we Wrocławiu i jedna w Ząbkowicach Śląskich. Walka Antoniego Jarmaka pod dowództwem gen. Marka Bezruczki, który jest patronem ronda przy szpitalu na Stabłowicach, przypomina nam o wspólnej historii obu narodów. Obecnie, kiedy Ukraina boryka się z konfliktem zbrojnym, akcja „Płomień Braterstwa” staje się nie tylko hołdem dla przeszłości, ale także manifestacją wsparcia dla Ukrainy w jej zmaganiach o suwerenność.


Opierając się na: Urząd Miasta Wrocław