Wrocław świętuje Gala Sprawiedliwości Naprawczej kto zdobył wyróżnienia?

Wrocław znów świętuje Sprawiedliwość Naprawczą, a w ramach Gali Sprawiedliwości Naprawczej przyznano prestiżowe nagrody. Wydarzenie, które odbyło się po raz trzeci, podkreśla znaczenie działań na rzecz społeczności oraz promuje idee naprawcze w mieście. Kto w tym roku został wyróżniony za swoje zaangażowanie?
- Wyróżnienia, które inspirują do działania
- Wrocław i jego społeczna odpowiedzialność
- Sprawiedliwość naprawcza jako droga do zmiany
Wyróżnienia, które inspirują do działania
Wrocław, jako pierwsze w Polsce Miasto Sprawiedliwości Naprawczej, przyciąga uwagę dzięki inicjatywom, które mają na celu wsparcie osób w trudnej sytuacji. Podczas tegorocznej gali wręczono nagrody w trzech kategoriach: Osoba”, Podmiot” oraz Działanie”. Wyróżnienia te przyznano tym, którzy w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju idei sprawiedliwości naprawczej w stolicy Dolnego Śląska.
W kategorii Osoba” nagrodę otrzymał Grzegorz Miśta.
Za wieloletnią pracę i zaangażowanie w rozwój działań nacechowanych sprawiedliwością naprawczą. Propagowanie Wrocławia jako miasta sprawiedliwości naprawczej zarówno w kraju jak i na arenie międzynarodowej oraz nieoceniony wkład w budowanie wrocławskiego kaskadowego modelu wykonywania kary ograniczenia wolności w ujęciu sprawiedliwości naprawczej.”
W kategorii Podmiot” wyróżniono Stowarzyszenie Ludzie Ludziom, które od lat wspiera osoby opuszczające ośrodki penitencjarne.
Za wkład w rozwój idei sprawiedliwości naprawczej poprzez wsparcie osób opuszczających ośrodki penitencjarne a także wieloletnią organizację warunków do wykonywania kary ograniczenia wolności w postaci prac na cele społeczne.”
Z kolei w kategorii Działanie” nagrodzone zostało Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan.
Za stworzenie wyjątkowego miejsca przeciwdziałającego dyskryminacji i wykluczeniu, jakim jest Centrum Sztuki Osadzonych. Szerokie działania na rzecz społecznej inkluzji i równouprawnienia przy wykorzystaniu różnych narzędzi sztuki.”
Gratulacje dla wszystkich laureatów, którzy pokazują, jak ważne są działania na rzecz zmiany społecznej i wsparcia osób w trudnej sytuacji życiowej.
Wrocław i jego społeczna odpowiedzialność
Wrocławskie Centrum Sprawiedliwości Naprawczej jest przykładem skutecznej współpracy między wymiarem sprawiedliwości a lokalną społecznością. To miejsce, gdzie osoby skazane mogą wziąć odpowiedzialność za swoje czyny, wykonując prace społeczne, które przyczyniają się do naprawy społecznych szkód.
Obecnie Centrum współpracuje z ponad 140 różnorodnymi placówkami, w tym przedszkolami, szkołami, bibliotekami, klubami sportowymi oraz stowarzyszeniami. Celem tych działań jest nie tylko pomoc skazanym w odbudowie relacji społecznych, ale również aktywne uczestnictwo w życiu miasta.
W ciągu roku osoby kierowane do tych podmiotów wykonują około 100 tysięcy godzin prac społecznych. Dzięki temu udaje się zrealizować wiele projektów, które przyczyniają się do poprawy jakości życia wrocławian oraz budowania więzi między różnymi grupami społecznymi.
Sprawiedliwość naprawcza jako droga do zmiany
Wrocław stawia na dialog i partycypację obywatelską, co widać w licznych inicjatywach realizowanych w mieście. Działania takie jak zamalowywanie elementów mowy nienawiści w przestrzeni publicznej są dowodem na to, że wspólne działania mogą przynieść realne zmiany. Każdego roku dzięki zaangażowaniu mieszkańców i współpracy wielu podmiotów udaje się zlikwidować nawet 3 000 takich elementów, co znacząco wpływa na atmosferę w mieście.
Wrocław nie tylko celebruje swoje osiągnięcia, ale także angażuje się w działania, które mogą inspirować inne miasta do wprowadzania podobnych rozwiązań. To właśnie poprzez wspólne inicjatywy można budować lepszą przyszłość dla wszystkich mieszkańców. Jakie jeszcze zmiany mogą się wydarzyć w naszym mieście dzięki takiej współpracy?
Na podstawie: UM Wrocław
Autor: krystian