Wrocław i Polski Język Migowy: 5 kluczowych informacji, które warto znać

Wrocław stawia na inkluzyjność! Oto, co warto wiedzieć o Polskim Języku Migowym
- Polski Język Migowy w Wrocławiu co powinieneś wiedzieć?
- Jakie są różnice między PJM a innymi językami migowymi?
- Gdzie szukać informacji o PJM we Wrocławiu?
Wrocław, miasto pełne różnorodności i kultury, nieustannie dąży do zapewnienia wszystkim mieszkańcom równych szans. W ramach tego wysiłku, ważne wydarzenia oraz konferencje organizowane przez Urząd Miejski są tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM). Co kryje się za tym niezwykłym językiem? Oto pięć kluczowych faktów!
Polski Język Migowy w Wrocławiu co powinieneś wiedzieć?
PJMa można określić jako odrębny język, który jest używany przez polską społeczność Głuchych. Nie jest to tylko polski zapis w gestach, lecz pełnoprawny język z własną gramatyką i słownictwem. Szacuje się, że PJM jest językiem ojczystym dla około 50 tysięcy osób w Polsce. Tłumacze oraz pracownicy instytucji publicznych uczą się go zarówno od niesłyszących bliskich, jak i na specjalistycznych kursach.
Jakie są różnice między PJM a innymi językami migowymi?
Na całym świecie istnieje blisko 150 różnych języków migowych, każdy z unikalnym słownictwem i strukturą gramatyczną. Osoby posługujące się PJM mogą mieć trudności w komunikacji z użytkownikami innych języków migowych, na przykład włoskiego czy peruwiańskiego. Dla niesłyszących Polaków, język polski bywa traktowany jako obcy, co sprawia, że tłumacze PJM odgrywają kluczową rolę w codziennym życiu.
PJMa to nie tylko gesty rąk mimika twarzy, ruchy ciała oraz kierunek spojrzenia również mają ogromne znaczenie w komunikacji. Dzięki temu PJM może wyrażać emocje i intencje w sposób tak samo bogaty jak każdy inny język.
Kiedyś wykonywałam głównie tłumaczenia środowiskowe, czyli te które dotyczą codziennych, praktycznych sytuacji” mówi Aleksandra Szalek-Piotrowska, tłumaczka Polskiego Języka Migowego.
PJMa nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe znaki i wyrażenia. Dzięki temu niesłyszący mogą wyrażać swoje myśli i uczucia w sposób równie kreatywny jak osoby słyszące.
Gdzie szukać informacji o PJM we Wrocławiu?
Dla tych, którzy chcą zgłębić temat Polskiego Języka Migowego oraz dowiedzieć się więcej o dostępnych kursach i materiałach edukacyjnych, polecamy odwiedzenie stron takich jak Centrum Edukacyjnego Migaj Naturalnie”, Fundacja Katarynka oraz Polski Związek Głuchych Oddział Dolnośląski. To doskonałe źródła wiedzy dla wszystkich zainteresowanych wsparciem osób niesłyszących.
Wrocław nieustannie podejmuje działania na rzecz integracji społecznej i dostępu do informacji dla wszystkich mieszkańców. Warto być świadomym roli PJM w tym procesie i wspierać lokalne inicjatywy!
Autor: krystian