Politechnika Wrocławska uruchomiła Odra 5 pierwszy komputer kwantowy w regionie

Wrocław staje się polskim centrum rewolucji technologicznej! Politechnika Wrocławska właśnie uruchomiła pierwszy w kraju komputer kwantowy, który może zmienić oblicze nauki i edukacji. To wydarzenie otwiera nowe perspektywy dla młodych naukowców i całej branży IT.
- Politechnika Wrocławska wzbogaca się o przełomowy komputer kwantowy
- Nowa era badań i edukacji w sercu Dolnego Śląska
- Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe świętuje 30 lat z nowoczesnymi technologiami
Politechnika Wrocławska wzbogaca się o przełomowy komputer kwantowy
We Wrocławskim Centrum Sieciowo-Superkomputerowym na Politechnice Wrocławskiej zainstalowano nowoczesny komputer kwantowy IQM Spark, który otrzymał nazwę Odra 5. Ta imponująca maszyna to nie tylko symbol postępu technologicznego, ale przede wszystkim narzędzie dostępne dla naukowców, doktorantów oraz studentów informatyki. Uczelnia planuje rozwijać swoją ofertę edukacyjną, rozważając stworzenie specjalizacji i programów studiów związanych z informatyką kwantową.
Rektor prof. Arkadiusz Wójs podkreślił podczas prezentacji:
Pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej komputer kwantowy został właśnie zainstalowany uruchomiony i ochrzczony. Wierzę, że to historyczny moment, start nowej ery obliczeń kwantowych”
. Jego słowa podkreślają wagę tego wydarzenia dla rozwoju technologii i nauki nie tylko we Wrocławiu, ale w całym regionie.
Nowa era badań i edukacji w sercu Dolnego Śląska
Odra 5 to urządzenie o wyjątkowych parametrach pięciokubitowa maszyna ważąca półtorej tony i mierząca trzy metry wysokości. Jej kluczową cechą jest zastosowanie nadprzewodzących kubitów pracujących w ekstremalnie niskiej temperaturze bliskiej absolutnemu zeru (-273,14°C). Dzięki temu możliwe są obliczenia kwantowe, które otwierają zupełnie nowe możliwości badawcze.
Dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, prof. Andrzej Kucharski, zaznaczył:
Mamy niepowtarzalną okazję znalezienia się w awangardzie jeśli chodzi o badania i naukę w tym zakresie i mam nadzieję, że to wykorzystamy”
. Już teraz działa koło naukowe poświęcone obliczeniom kwantowym, które cieszy się dużym zainteresowaniem studentów.
Co więcej, Politechnika uzyskała również dostęp do większych maszyn kwantowych zlokalizowanych w centrum firmy IQM w Finlandii, co pozwoli na rozwijanie badań na jeszcze wyższym poziomie.
Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe świętuje 30 lat z nowoczesnymi technologiami
Podczas uroczystości związanej z 30-leciem Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego zaprezentowano także superkomputer LEM jedną z najszybszych maszyn obliczeniowych w Polsce i na świecie. Zajmuje on 80. miejsce globalnie pod względem mocy obliczeniowej i wspiera między innymi prace nad polskim modelem językowym PLLuM.
To wyjątkowe wydarzenie pokazuje, jak dynamicznie rozwija się infrastruktura badawcza we Wrocławiu, dając impuls do dalszego rozwoju nauki i technologii na Dolnym Śląsku.
Opierając się na: Urząd Miasta we Wrocławiu
Autor: krystian