Zmarła Urszula Kozioł wybitna poetka i Honorowa Obywatelka Wrocławia

Wrocław żegna jedną z najwybitniejszych postaci polskiej poezji. Urszula Kozioł, która przez dekady inspirowała słowem i sercem, odeszła w wieku 94 lat, pozostawiając po sobie niezwykły dorobek literacki i głębokie więzi z miastem.
- Wrocławskie dziedzictwo Urszuli Kozioł na zawsze w sercach mieszkańców
- Wyjątkowe wyróżnienia dla mistrzyni słowa we Wrocławiu
- Wspomnienie po wielkiej poetce ze stolicy Dolnego Śląska
Wrocławskie dziedzictwo Urszuli Kozioł na zawsze w sercach mieszkańców
Urszula Kozioł, urodzona w 1931 roku na Lubelszczyźnie, ale związana z Wrocławiem niemal całe życie, była nie tylko poetką, lecz także nauczycielką i animatorką kultury. Po ukończeniu polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim w 1953 roku, swoją pasję do literatury przekazywała młodym pokoleniom w szkołach Bystrzycy Kłodzkiej oraz Wrocławia. Jej zaangażowanie w rozwój lokalnej sceny kulturalnej objawiało się również poprzez kierowanie działem literackim „Poglądów” oraz redakcję miesięcznika „Odra”.
Przez lata pełniła funkcję dyrektora Wrocławskiego Ośrodka Kultury, co pozwoliło jej jeszcze mocniej wpisać się w pejzaż artystyczny miasta. Debiutowała jako poetka już w 1954 roku, a jej twórczość obejmowała także dramaty, słuchowiska i felietony – wszystko to tworzone z nieustającą miłością do języka i literatury.
Wyjątkowe wyróżnienia dla mistrzyni słowa we Wrocławiu
W 2024 roku Urszula Kozioł została uhonorowana prestiżową Nagrodą Literacką Nike za tomik „Raptularz”, który krytycy określają jako poruszającą refleksję nad starością i przemijaniem. Jak podkreślił Dariusz Żółtowski z „Nowego Napisu Co Tydzień”:
„To lekcja z antropologii starości, która – miejmy nadzieję – czeka nas wszystkich. Swoisty pamiętnik z okresu umierania”.
Poetka zdobyła również liczne inne nagrody, m.in. imienia Kościelskich, Ministra Kultury i Sztuki oraz Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius. W czerwcu 2024 roku odebrała Złoty Medal Gloria Artis oraz tytuł doctor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Miasto doceniło ją także przyznając tytuł Honorowej Obywatelki Wrocławia.
Mariusz Szczygieł, znany reportażysta, podsumował jej wkład słowami:
„Pięknie sprecyzowała, czym jest literatura”.
Natomiast Mariusz Urbanek wspominał:
„Nikt bardziej nie zasłużył w tym roku na tę nagrodę niż Urszula Kozioł. Dobrze żyć w czasach, które opisuje w swoich wierszach, nawet jeśli robi to w słowach bardzo surowych.”
Wspomnienie po wielkiej poetce ze stolicy Dolnego Śląska
20 lipca 2025 roku świat literacki i mieszkańcy Wrocławia pożegnali Urszulę Kozioł. Jej twórczość pozostanie trwałym elementem polskiej kultury, a osobiste zaangażowanie w życie miasta będzie inspiracją dla kolejnych pokoleń. To właśnie tutaj – między ulicami pełnymi historii a kulturalnymi instytucjami – rozkwitała jej pasja do słowa pisanego.
Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy najgłębszego współczucia. Pamięć o Urszuli Kozioł będzie pielęgnowana zarówno przez miłośników poezji, jak i tych, którzy mieli szczęście znać ją osobiście.
Na podstawie: Urząd Miasta we Wrocławiu
Autor: krystian