W mieście jest już 26 Centrów Aktywności Lokalnej. Co to daje osiedlom

We Wrocławiu sieć Centrów Aktywności Lokalnej rozrasta się szybko — to miejsca, które mają zmieniać sposób, w jaki mieszkańcy spotykają się, działają i organizują swoje pomysły. Od spotkań przy kawie po warsztaty i plenerowe wydarzenia — CAL-e stają się sercami osiedli.
- Rozrost sieci Centrów Aktywności Lokalnej
- Kto prowadzi i jak działają CAL-e we Wrocławiu
- Różne siedziby i lokalne partnerstwa
Rozrost sieci Centrów Aktywności Lokalnej
W mieście działa już 26 Centrów Aktywności Lokalnej. Najnowszy z nich został otwarty 14 października 2025 na Gajowicach przy ul. Krucza 110-112. Na funkcjonowanie CAL-i w latach 2025–2026 gmina Wrocław przeznaczyła dotację w wysokości 13 mln zł. Sieć powstaje od 2018 roku, gdy dwie istniejące placówki na Ołbinie i Brochowie zostały przekształcone w pierwsze CAL-e, by wypełnić lukę między domami kultury a ośrodkami pomocy społecznej.
“Dwie istniejące już placówki - na Ołbinie i Brochowie - przekształciły się w Centra Aktywności Lokalnej. … Ich celem jest właśnie integrowanie i aktywizowanie mieszkanek i mieszkańców osiedla”
Krzysztof Ziental, Wydział Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia
Kto prowadzi i jak działają CAL-e we Wrocławiu
CAL-e prowadzą różne organizacje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia i instytucje miejskie. To operatorzy tworzą programy, ale też otwierają przestrzeń dla inicjatyw mieszkańców: zajęcia muzyczne, plastyczne, sportowe, warsztaty teatralne, spotkania autorskie, pchle targi i kino plenerowe. Są miejsca nastawione na seniorów, rodziny z dziećmi, młodzież — każdy znajdzie coś dla siebie, a każdy może coś zaproponować.
Przykłady operatorów i miejsc:
- CAL na Kozanowie prowadzi Fundacja Animada (ul. Dokerska 7D).
- CAL na Szczepinie działa dzięki Stowarzyszeniu Serce Szczepina (ul. Zachodnia 1).
- Największe w mieście Centrum na Przedmieściu Oławskim ma 1131 m kw i siedzibę przy ul. Prądzyńskiego 39a.
“Dzięki nim to miejsce ożyło, stało się sercem osiedla”
80‑letnia pani Zofia, uczestniczka zajęć w CAL-u na Kozanowie
Różne siedziby i lokalne partnerstwa
CAL-e mieszczą się najczęściej w lokalach gminnych zarządzanych przez Wrocławskie Mieszkania lub Zarząd Zasobu Komunalnego, ale są też wyjątki — na Hubach lokal udostępniła Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe. Część centrów działa w nowo wybudowanych obiektach, inne zyskały nowe życie po adaptacji dawnych pawilonów czy stajni z XIX wieku. W starszych budynkach miasto zadbało o dostępność – podjazdy i przystosowane toalety.
“Od stycznia 2024 funkcjonujemy już jako CAL. Mamy liczącą kilkadziesiąt metrów salę z mobilną ścianą, pozwalającą podzielić ją na dwie mniejsze.”
Elżbieta Pindral, Wojszycka Sóweczka
Wykaz wszystkich działających CAL-i obejmuje m.in. CAL Borek (ul. Powstańców Śląskich 210–218), CAL Huby (ul. Widna 17), CAL Plac Grunwaldzki - OD NOWA (ul. Marii Skłodowskiej–Curie 63a), CAL Przedmieście Oławskie (ul. Prądzyńskiego 39a), CAL Widawa (ul. Dekarska 3) oraz CAL Złotniki (ul. Wielkopolska 7). Operatorzy prowadzą swoje strony i profile, gdzie informują o aktualnych zajęciach i wydarzeniach.
Sieć CAL-i to dziś stały element miejskiej oferty kulturalno‑społecznej Wrocławia — miejsca, w których sąsiedzi spotykają się, uczą i wspólnie tworzą życie osiedla.
na podstawie: UM Wrocław.
Autor: krystian