Letnie organy w św. Elżbiecie wracają. W programie recitale i goście z Drezna

FOT. Urząd Miasta Wrocław
W bazylice św. Elżbiety znów zabrzmią organy Englera, a letni cykl od pierwszego wieczoru stawia na pełną salę i bezpłatny wstęp. Już 3 lipca otworzy go Charles Balcer, student Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a potem co piątek do końca września wrócą kolejne recitale. Organizatorzy zaplanowali też koncerty specjalne, w tym występ z udziałem chóru z drezdeńskiej Frauenkirche. Za przedsięwzięciem stoją Miasto Wrocław, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego i parafia garnizonowa św. Elżbiety.
- Engler po raz kolejny przyciągnie słuchaczy do bazyliki św. Elżbiety
- Pierwszy koncert otworzy student Akademii Muzycznej we Wrocławiu
- Wrześniowy koncert specjalny i pełny harmonogram letnich recitali
Engler po raz kolejny przyciągnie słuchaczy do bazyliki św. Elżbiety
Od uruchomienia organów Englera na początku 2022 roku podczas miejskich koncertów wysłuchało ich już ponad 30 tysięcy osób. To pokazuje, że cykl dawno wyszedł poza kategorię jednorazowej atrakcji i na stałe wpisał się w letni kalendarz muzyczny Wrocławia.
W programie nie chodzi wyłącznie o sam instrument. Ważna jest też konsekwencja całego projektu – regularne, piątkowe recitale i swobodny dostęp dla publiczności. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podkreślił, że cykl daje możliwość regularnego i bezpłatnego kontaktu z kulturą wysoką.
„Te recitale mają już swoich stałych bywalców, ale zapraszamy szczególnie tych, którzy w piątkowy wieczór jeszcze nigdy w Elżbiecie nie byli”.
W praktyce oznacza to, że do bazyliki mogą zajrzeć nie tylko osoby dobrze znające muzykę organową, lecz także ci, którzy chcą po prostu usłyszeć instrument w pełnej skali brzmienia.
Pierwszy koncert otworzy student Akademii Muzycznej we Wrocławiu
Inauguracja cyklu została zaplanowana na 3 lipca. Tego wieczoru na organach zagra Charles Balcer, student Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a druga część koncertu oddana zostanie muzykom uczęszczającym do Akademii Letnich Tonów, pracującym pod kierunkiem dr. hab. Piotra Rojka.
W programie pierwszej części znalazły się utwory Adolfa Friedricha Hessego, Johanna Sebastiana Bacha, Johannesa Brahmsa i Feliksa Mendelssohna Bartholdy’ego. To repertuar wymagający, ale dobrze pokazujący możliwości odrestaurowanego instrumentu. Organizatorzy podkreślają też, że przy organach siadają nie tylko artyści związani z Wrocławiem i regionem, lecz także wykonawcy z innych części Polski.
Prof. Piotr Rojek zwrócił uwagę, że samo brzmienie organów przyciąga uwagę jeszcze przed rozpoczęciem koncertu.
„Turyści gromadzą się z zaciekawieniem pod emporą organową, kiedy słyszą organy Englera”.
W tym samym kontekście dodał, że instrument urósł do rangi jednej z muzycznych wizytówek Wrocławia, a zainteresowanie nim widać także w środowisku artystycznym.
Wrześniowy koncert specjalny i pełny harmonogram letnich recitali
Oprócz piątkowych recitali zaplanowano również wydarzenia specjalne. Jedno z nich odbędzie się 14 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego. Kolejne, już 25 września, połączy Wrocław z Dreznem – wtedy przy organach zasiądzie Jan Surma, a w wydarzeniu weźmie udział chór z drezdeńskiego kościoła Marii Panny, czyli Frauenkirche.
Ten wrześniowy koncert ma także wymiar symboliczny. Drezno jest miastem partnerskim Wrocławia, a organizatorzy wiążą wydarzenie z obchodami 35-lecia polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie. W praktyce to nie tylko muzyka, ale też przypomnienie o współpracy, która wykracza poza samą scenę koncertową.
Wszystkie recitale rozpoczynają się o godz. 19:00, a wstęp pozostaje wolny.
- 3 lipca – Charles Balcer, Wrocław oraz uczestnicy Akademii Letnich Tonów, klasy dr. hab. Piotra Rojka, prof. Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
- 10 lipca – Przemysław Mazurek, Wrocław
- 17 lipca – Piotr Pawlik, Poznań
- 24 lipca – Jan Michniewicz, Wrocław
- 31 lipca – Maciej Żórawik, Wrocław
- 7 sierpnia – Bogumiła Kutacha, Gdańsk
- 14 sierpnia – koncert specjalny z okazji Święta Wojska Polskiego
- 21 sierpnia – Jakub Moneta, Poznań–Świdnica
- 28 sierpnia – Przemysław Kojs, Wrocław
- 4 września – Yana Rechkina, Warszawa
- 11 września – Damian Szczypka, Katowice
- 18 września – Szymon Czapik, Kraków
- 25 września – Jan Surma, Wrocław, koncert specjalny z udziałem chóru z drezdeńskiego Frauenkirche
na podstawie: Urząd Miasta Wrocław.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta Wrocław). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Mako nie traci czasu. Wrocławskie zoo pokazało najmłodszą fokę

We Wrocławiu zatrzymali jednoślad, który rozpędzał się do 70 km/h

Letnie organy w św. Elżbiecie wracają. W programie recitale i goście z Drezna

Sen nocy letniej we Wrocławiu - sztuka, która wciąga w półsen

Cytrynowe lato w bibliotece - dzieci stworzą własne włoskie obrazy

Na Trzebnickiej już zrywają nawierzchnię. Tory i sieć trakcyjna do wymiany

Mobilny punkt poboru krwi stanie na wrocławskim Rynku. Dawców może być mniej

Khalil Krify z wyróżnieniem na ASP. Sztuka i filozofia spotkały się w jednym dyplomie

We Wrocławiu ślad Niezłomnych połączy muzykę i jazdę Ogórkiem

We Wrocławiu ruszył konkurs dla drużyn pożarniczych z nagrodą 5 tys. zł

Sekundy od większego pożaru - strażak po służbie na parkingu we Wrocławiu

Płonął samochód na parkingu we Wrocławiu - obsługa zdusiła ogień

Na Kłokoczycach ruszy objazd. Pasażerowie przesiądą się do 147

Francuski konsul pochwalił wrocławskich strażaków - padła propozycja na 2027
Przydatne dane teleadresowe
- Ośrodek Działań Twórczych Światowid we Wrocławiu - kontakt, zajęcia, bilety i dojazd
- BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej: bilety, godziny, dojazd i dostępność
- Instytut Automatyki Systemów Energetycznych - kontakt, oferta i laboratorium badawcze we Wrocławiu
- Parafia NMP Matki Miłosierdzia we Wrocławiu - msze, kancelaria, sakramenty
- Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu - kontakt, bilety, zwiedzanie i dojazd
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 11 im. Józefy Joteyko we Wrocławiu - kontakt, oferta, zapisy
