Pomiar glukozy we krwi to niezwykle ważna kwestia dla osób chorych na cukrzycę. Tylko systematyczne badanie się w ciągu dnia pozwala im na normalne, bezpieczne funkcjonowanie. Dla tych, dla których pomiar glikemii tradycyjnymi metodami jest bardzo nieprzyjemny i bolesny pojawiają się nowe rozwiązania. Technologia idzie na przód i na szczęście powoli odchodzimy od glukometru i nieustannego kłucia się w palce.

Badanie poziomy cukru bez kłucia - innowacje

Metoda laserowa

Tego rodzaju metoda polega na mierzeniu poziomu cukru we krwi poprzez promieniowanie. Wiązka lasera kaskadowego przenika przez skórę palca i przebija się do naczyń krwionośnych. Dzięki wartości absorpcji światła przez owe naczynia można określić poziom cukru. Cały przyrząd jest wielkości smartfona i podaje wyniki z dokładnością około 85 procent. Pierwsza wersja urządzenia tego typu została wynaleziona w 2007 roku w Hongkongu.

Soczewka kontaktowa od Google

Google jak zawsze stara się odpowiedzieć na potrzeby swoich użytkowników. Postawili oni na mocno innowacyjny produkt – soczewkę kontaktową mierzącą stężenie glukozy we łzach. W założeniu wynik pomiaru ma dokonywać się co sekundę i być przesyłany do smartfona. Zasilanie owej soczewki ma następować poprzez indukcję z nadajnika noszonego przez pacjenta. Jeśli tylko korporacja Google zakończy testy to będzie to jedno z najlepszych urządzeń do pomiary glukozy.

Więcej o cukrzycy dowiesz się slodziak.eu - blog dla cukrzyków

Glukometr z jednorazowym nakłuciem – FreeStyle Libre

System ten polega na wprowadzeniu pod skórę igły sensora wielkości pięciozłotówki, który co minutę mierzy glukozę w płynie śródtkankowym. Aby poznać wynik należy jedynie przyłożyć czytnik do sensora, a dane pobiorą się automatycznie. Dodatkowo urządzenie pokazuje także wykres glikemii z ostatnich 8 godzin i zapisuje dane z ostatnich 90 dni, dostarczając pacjentowi pełnej informacji o tym, jak kształtował się poziom cukru w jego krwi w ostatnim czasie.

Wiele metod w jednym – GlucoTrack

Wielkością przypomina smartfona, posiada dotykowy ekran i coś podobnego do słuchawek, które jednak mają trochę inne przeznaczenie. Jest to klips, który zakładany jest na płatek ucha, a przez niego odbywa się przezskórny pomiar cukru. To urządzenie jest połączeniem aż trzech różnych metod – ultradźwiękowej, elektromagnetycznej i termicznej. Dane pomiaru każdej z nich są uśredniane, a ostateczny wynik przesyłany jest na ekran urządzenia. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy mają w rodzinie więcej niż jednego cukrzyka, ponieważ z urządzenia mogą korzystać aż trzy osoby.

Podsumowując

Cukrzyca to ciężka choroba, ale z pomocą cukrzykom przychodzi technologia. Powstają coraz to lepsze i dokładniejsze urządzenia, które powoli zaczynają zastępować tradycyjne glukometry, jednocześnie dając chorym możliwość bezpiecznego i bezproblemowego kontrolowania poziomu glikemii w swojej krwi.