W dniu 27 maja 2018 r. będziemy po raz kolejny obchodzić Dzień Samorządu Terytorialnego w Polsce. Jednakże w tym roku mamy jeszcze jedną ważną rocznicę, 20-lecia istnienia powiatów w Polsce, gdyż w dniu 5 czerwca 1998 r. została przez Sejm RP uchwalona ustawa o samorządzie powiatowym, która przywróciła w naszym kraju szczebel ponadgminny strukturze administracji publicznej, nawiązując między innymi do tradycji II Rzeczypospolitej.

Stąd w ramach edukacji prawnej zostanie przygotowany cykl artykułów przybliżających historię powiatów w Polsce oraz nietuzinkową historię Powiatu Wrocławskiego uwzględniającą historię regionu dolnośląskiego, a także fundamenty prawne regulujące funkcjonowanie i zadania powiatów jako jednostek samorządu terytorialnego, których mamy obecnie w Polsce 380.

Chcielibyśmy pokazać rozwój samorządu powiatowego z perspektywy 20-letniego funkcjonowania i rozwoju Powiatu Wrocławskiego oraz wyzwań przed nim stojących w XXI w. Powiat Wrocławski jest powiatem dynamicznie rozwijającym się, na terenie którego zamieszkuje obecnie 139 295 mieszkańców, a w jego skład wchodzi 9 gmin: Długołęka, Czernica, Siechnice, Żórawina, Kobierzyce, Kąty Wrocławskie, Mietków, Jordanów Śląski i Sobótka.

Ważnym przesłaniem, które przyświeca działalności władz Powiatu Wrocławskiego przez ostatnie 20 lat jego funkcjonowania, są słowa Henry’ego Forda:

Połączenie sił to początek,

pozostanie razem to postęp,

wspólna praca to sukces”

zacytowane przez Pana Romana Potockiego – Starostę Powiatu Wrocławskiego na Forum Samorządowym Powiatu Wrocławskiego, które odbyło się z okazji obchodów 25-lecia samorządu terytorialnego w Polsce w dniu 26 maja 2015 r.

To niezwykłe zaangażowanie wielu ludzi na przestrzeni tych kilkudziesięciu ostatnich lat sprawiło, że w 2017 roku Powiat Wrocławski między innymi:

  • zajmował 7 pozycję ze względu na stopę bezrobocia, która była i wciąż pozostaje najniższą w wojewódzkie dolnośląskim, a obecnie wynosi 1,9 % (wg PUP),
  • 16 miejsce w rankingu Ministerstwa Finansów dotyczącym dochodowości powiatów pod względem wpływów z podatków CIT i PIT w doborowym towarzystwie powiatów: warszawskiego, powiatu krakowskiego i poznańskiego, co pokazuje jego siłę i potencjał z perspektywy całego kraju.

Warte podkreślenia jest również, że w roku 2018 Powiat Wrocławski dysponuje rekordowym budżetem, który na dziś wynosi prawie 160 mln złotych.

W kolejnych artykułach i prezentacjach przybliżymy także najciekawsze dane statystyczne oraz szczegółowe zadania i przedsięwzięcia realizowane przez Powiat.

Zapraszamy do lektury artykułów i prezentacji pod hasłem „20-lecie Polski Powiatowej” w każdy czwartek.

Opracowała Beata Pierzchała, Dyrektor Wydziału Organizacyjno-Prawnego Starostwa Powiatowego we Wrocławiu