Policjanci z komisariatu na terenie wrocławskiej Leśnicy ponownie spotkali się z seniorami, by rozmawiać o szeroko pojętym bezpieczeństwie. Funkcjonariusze na co dzień realizujący zadania z zakresu prewencji kryminalnej i profilaktyki społecznej, radzili seniorom m.in. jak ustrzec się przed oszustami i naciągaczami. Seniorzy zapisali sobie również służbowe numery telefonów do swoich dzielnicowych i zapoznali się z zasadami funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

W klubie seniora, działającym przy Radzie Osiedla Leśnica, odbyło się spotkanie wrocławskich policjantów z mieszkańcami dzielnicy. Funkcjonariusze z Komisariatu Policji Wrocław Leśnica, na co dzień realizujący zagadnienia prewencji kryminalnej i profilaktyki społecznej, rozmawiali z seniorami na temat ich bezpieczeństwa. Policjanci radzili m.in. jak ustrzec się przed oszustami, działającymi metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, lub „na administratora”.

Przestępcy nie ustają w staraniach i cały czas wymyślają nowe metody i legendy, które umożliwiają im wyłudzenie od seniorów oszczędności całego życia. Często dzwonią z dramatyczną informacją, że członek rodziny uczestniczył w poważnym wypadku drogowym, został zatrzymany przez policję i zaszła pilna potrzeba wpłacenia kaucji, celem jego wypuszczenia na wolność. Zdarzają się również historie dotyczące zagrożonych środków, które seniorzy mają zgromadzone w banku. Trzeba je pilnie wypłacić i przekazać wskazanemu kurierowi celem zabezpieczenia. Oszuści celem uwiarygodnienia swoich zmyślonych legend, posługują się nawet fałszywymi policyjnymi legitymacjami.

Podczas spotkania w Klubie Seniora, funkcjonariusze prezentowali oryginalną policyjną odznakę i legitymację. Radzili również, aby seniorzy telefonowali na numer 997 w każdym przypadku, kiedy będą mieli przypuszczenia, że mają do czynienia z oszustem.

Policjanci poprosili ponadto uczestników spotkania, aby katalogowali najcenniejsze, posiadane przez nich przedmioty. Numery seryjne sprzętu elektronicznego, numery IMEI telefonów komórkowych lub zdjęcia biżuterii, w przypadku ich kradzieży, są zawsze pomocne w prowadzonych poszukiwaniach.

Słuchaczy zapoznano z danymi teleadresowymi do swoich dzielnicowych, tak aby w trudnej sytuacji mieli możliwość umówienia się z „policjantem pierwszego kontaktu”. Podczas spotkania funkcjonariusze zaprezentowali również platformę kontaktu ze społeczeństwem, czyli Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Narządzie to służy do anonimowego zgłaszania lokalnych problemów i czynów najbardziej uciążliwych społecznie.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - LINK

Źródło: KP Leśnica

sierż. Dariusz Rajski