Wczoraj na terenie wrocławskiej Hali Stulecia odbyła się konferencja pod nazwą „Bezpieczny Senior”, której głównym organizatorem byli funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi, policjanci dyskutowali o niebezpieczeństwach, które czyhają na osoby starsze. Rozmawiano m.in. o oszustwach, trybie wypowiadania umów, prawach konsumenta, czy zagrożeniach na rynku nieruchomości. Wspólnym mianownikiem wszystkich paneli dyskusyjnych był wrocławski „Bezpieczny Senior”.

Spotkanie dotyczące bezpieczeństwa seniorów odbyło się w sali konferencyjnej wrocławskiej Hali Stulecia. Inicjatorem konferencji był Komendant Miejski Policji we Wrocławiu insp. Maciej Januszkiewicz, którego reprezentował Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji i Patrolowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu asp. Rafał Jaszczykiewicz. Funkcjonariusz otworzył spotkanie i z tej okazji zwrócił uwagę, jak ważne jest dla wrocławskich funkcjonariuszy bezpieczeństwo osób starszych. Aspirant Jaszczykiewicz wyraził nadzieję, że wiedza zdobyta podczas zorganizowanej konferencji, pomoże seniorom uniknąć przykrych dla nich zdarzeń.

Pierwszym prelegentem, a za razem prowadzącym całą konferencję był mł. asp. Michał Kawalec. Policjant skupił się na oszustwach dokonywanych na szkodę osób w wieku senioralnym, mówił o oszustach wykorzystujących metody „na wnuczka” oraz „na fałszywego policjanta”. Funkcjonariusz przedstawił analizę tych oszustw oraz dokładnie omówił metody działania sprawców. Okazuje się, że najważniejszą rolę w tego typu zdarzeniach odgrywają ludzkie emocje, które bezwzględnie wykorzystują przestępcy. Oszustwa zawsze osadzone są w zmyślonej, ale bardzo dramatycznej historii. Dotyczyć one mogą tragicznego wypadku komunikacyjnego, w którym uczestniczyła bliska nam osoba, lub udziału w tajnej policyjnej zasadzce, mającej na celu ujęcie groźnych przestępców. Oszuści starają się wykorzystać naszą naturalną chęć niesienia pomocy, wywierają na nas presję czasu i wielokrotnymi połączeniami telefonicznymi, nie dają czasu na spokojne przeanalizowanie całej sytuacji.  Na szczęście seniorzy coraz rzadziej ulegają tym manipulacjom. Intensywne kampanie informacyjne, prowadzone również przez policjantów, przynoszą oczekiwany efekt. Coraz mniej osób daje się nabrać na próby takich działań. Syntezą tej części wystąpienia niech będzie apel: nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz! Wczorajsza konferencja była kolejnym głosem, jaki zabrała wrocławska Policja w zapobieganiu oszustwom seniorów.

Jako drugi, głos zabrał Grzegorz Miś - Powiatowy Rzecznik Konsumentów, który dokładnie wyjaśniał, jak wycofać się z nieprzemyślanego zakupu i dlaczego lepiej przy reklamowaniu produktu korzystać z rękojmi, a nie z gwarancji. Wyjaśnił ponadto wszystkim uczestnikom, kim w myśl przepisów jest konsument oraz wskazał infolinie i instytucje pomocowe, do których może zwrócić się o pomoc oszukany, bądź zagubiony w gąszczu przepisów konsument. W drugiej części swojego wystąpienia Rzecznik mówił o pokazach, na których oferowane są towary w „atrakcyjnych” cenach. Jak się okazuje, najlepszą metodą obrony przed takimi okazjami, jest po prostu unikanie takich spotkań. Sprzedawcy dysponują szerokim wachlarzem umiejętności manipulacyjnych, dlatego lepiej jest nie stwarzać im okazji do działania.

Swoje wystąpienie mieli również przedstawiciele Zarządu Dolnośląskiego Stowarzyszenia Pośredników i Zarządców Nieruchomości. Radzili oni seniorom, jak poruszać się na trudnym rynku nieruchomości oraz wyjaśniali czym jest odwrócona hipoteka lub umowa dożywocia. Decyzji o sprzedaży lub przekazaniu nieruchomości nie powinno się, tak jak we wszystkich istotnych kwestiach, podejmować pod wpływem impulsu. Przedstawiciele Stowarzyszenia zaproponowali, aby w skomplikowanych sytuacjach korzystać z pośredników obrotu nieruchomościami, za których rzetelność i profesjonalizm może poświadczyć DoSPON, zrzeszający fachowców z tej branży.

W konferencji, oprócz zaproszonych gości, przewodniczących klubów seniora i mieszkańców Wrocławia, udział wzięli również przedstawiciele lokalnych mediów.

Spotkanie zorganizowane przez wrocławskich funkcjonariuszy trwało ponad dwie godziny, ale ożywione dyskusje trwały jeszcze długo po zakończeniu konferencji.

Tego typu spotkania z policjantami zawsze są doskonałą okazją do tego, aby uzyskać odpowiedź na pytanie z zakresu obowiązujących przepisów lub uzyskać poradę dotyczącą bezpieczeństwa. Jak pokazuje doświadczenie, spotkania tego typu, zwiększające świadomość mieszkańców Wrocławia w zakresie prewencji kryminalnej, przynoszą też wymierny i pozytywny skutek.

st. sierż. Dariusz Rajski

 

 

 

$esc.html($item.icon)

Policyjna konferencja „Bezpieczny Senior”

212 MB

Galeria

Powiązane wiadomości