Dzisiejszy poranek przywitał wrocławian bardzo trudnymi warunkami do jazdy. Oblodzone drogi i marznący śnieg to zawsze są warunki, wymagające dużego skupienia od kierujących pojazdami. Policja apeluje o rozwagę i ostrożną jazdę. IMGW wydało pierwszy z trzech stopni ostrzeżeń dla Wrocławia. Oznacza to, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne.

Dziś w nocy temperatura spadła poniżej 0 stopni. Taka sytuacja, w połączeniu z wczorajszymi opadami, to prosty przepis na niebezpieczne oblodzenie. Od rana wszyscy kierujący powinni szczególnie uważać i zdjąć nogę z gazu. IMGW wydało pierwszy z trzech stopni ostrzeżenia dla Wrocławia i powiatu wrocławskiego. Drogi, szczególnie te boczne, są wczesnym rankiem bardzo śliskie.

Nad ranem, kiedy drogi są jeszcze zmrożone i zaczyna się większy ruch pojazdów – jedziemy do pracy lub odwozimy dzieci do szkół, pamiętajmy o zachowaniu właściwego odstępu od pojazdu poprzedzającego. Większość z kolizji, do których dochodzi w takich warunkach, to najechania na tył pojazdu poprzedzającego. Zostawmy sobie więc bezpieczną odległość na ewentualne manewry.

Przed ruszeniem w podróż odśnieżmy dokładnie samochód. Jest to nie tylko obowiązek każdego kierującego, który wynika z przepisów, ale zdroworozsądkowa troska o bezpieczeństwo. Kierując pojazdem musimy mieć zachowaną dostateczną widoczność we wszystkich kierunkach, szyby muszą więc być oczyszczone z lodu i śniegu. Śnieg przylepiający się do karoserii może zasłaniać kierunkowskazy i światła. Dodatkowo, czapa śniegu z dachu pojazdu w czasie jazdy prawdopodobnie spadnie na jezdnię, pozostając na niej i stwarzając niebezpieczeństwo dla pozostałych. Przypominamy, za poruszanie się nieodśnieżonym samochodem może grozić mandat karny w wysokości od 20 do 500 złotych.

Dla obszaru całego Wrocławia, a także powiatu wrocławskiego IMGW wydało pierwszy z trzech stopni ostrzeżenia. Oznacz to, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Pamiętajmy również o tym, aby ruszając w podróż samochodem uzbroić się w cierpliwość i wyruszyć wcześniej, niż zwykle. Prędkość pojazdów jest w takich warunkach znacznie mniejsza, kolizje mogą powodować tworzenie się korków. Naprawdę niepotrzebny jest nam w takich warunkach pośpiech, związany z tym, że możemy się gdzieś spóźnić. Zaplanujmy wyjście z domu tak, aby wyjechać wcześniej i bezpiecznie dojechać do celu, bez niepotrzebnych zdarzeń i nerwów po drodze.

st. sierż. Dariusz Rajski