Jeżeli otrzymałeś propozycję założenia konta bankowego od osoby, która gwarantuje ci szybki i dobry zarobek, za jego udostepnienie, zastanów się!!! Pamiętaj, że udział w procederze służącym do nielegalnego obrotu pieniędzmi, wiąże się z odpowiedzialnością karną za popełnienie przestępstwa. Ponieważ policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu niejednokrotnie prowadzą czynności w tego typu sprawach, przygotowali kilka informacji o tym procederze.

Na świecie zakończyła się trwająca trzy ostatnie miesiące czwarta już akcja European Money Mule Action (EMMA). Wzięło w niej udział 28 państw, w tym po stronie polskiej działania koordynowało Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji przy współpracy ze Związkiem Banków Polskich.

W trakcie akcji przeprowadzonej w większości państw Europy, w Stanach Zjednoczonych oraz w Australii aresztowanych zostało 168 osób, zidentyfikowanych 1504 mułów finansowych (w Polsce 318) i 140 organizatorów tego procederu (w Polsce 49). W Polsce funkcjonariusze ujawnili ponad tysiąc nielegalnych transakcji oraz zapobiegli utracie ponad 6,5 mln euro. W naszym mieście natomiast w ostatnich miesiącach policjanci Wydział d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zatrzymali 3 organizatorów procederu przestępczego, którzy zostali tymczasowo aresztowani oraz blisko 30 osób powiązanych z oszustwami.

 

 

Kim jest muł finansowy i dlaczego pomaga oszustom prać pieniądze?
Muły pieniężne to osoby, które często nieświadomie, zostają zwerbowane przez organizacje przestępcze do prania pieniędzy. Przestępcom chodzi o ukrycie pochodzenia nielegalnie zdobytych pieniędzy. Osoby stające się mułami finansowymi kuszone są obietnicą łatwych pieniędzy. Mechanizm działania jest prosty: muły przesyłają skradzione pieniądze między kontami, często w różnych państwach, w imieniu innych osób i zwykle otrzymują część funduszy, które przechodzą przez ich własne konta.

 

 

Kto może zostać mułem finansowym?
Często są to osoby, które niedawno przybyły do danego kraju. Mają trudności finansowe, pozostają bezrobotne. Odnotowuje się także wzrost liczby przypadków, w których w nielegalnym obrocie pieniędzmi udział biorą młodzi ludzie. Przestępcze oferty kierowane są do studentów znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.

Jednym ze sposobów rekrutacji są ogłoszenia o ofercie pracy. Przestępcy udający przedsiębiorców oferują szybki zysk. Jedyne czego wymagają to przelew niewielkiej kwoty. Zwykle tłumaczą to koniecznością uzyskania potwierdzenia tożsamości. W ten sposób organizatorzy tego procederu uzyskują dostęp do konta osób. Często poza świadomością przez konta mułów finansowych przechodzą znaczne sumy pieniędzy.

Niestety konsekwencje dla osób, które stały się mułami finansowymi mogą być bardzo bolesne. Więzienie, a w dalszej perspektywie tzw. przestępcza przeszłość, co może negatywnie wpłynąć na pracę. Może się zdarzyć, że takie osoby nie będą mogły założyć konta bankowego. Nie będą mogły uzyskać kredytu np. na zakup mieszkania.

 

 

Kampania #DontBeAMule
#NieBądźMułem to kampania skierowana do wszystkich. Jej celem jest budowanie świadomości obywateli. Każdy może być celem ataku. Przestępcy będą szukali sposobów, by pozyskać nowe muły finansowe. Jeżeli podejrzewasz, że możesz być wykorzystany jako muł podejmij szybkie działania. Działaj teraz, zanim będzie za późno: przestań przesyłać pieniądze i natychmiast powiadom o tym swój bank i policję.

Więcej o akcji można przeczytać na stronie europolu: https://www.europol.europa.eu/newsroom/news/over-1500-money-mules-identified-in-worldwide-money-laundering-sting

 

 

Źródło: Europol / KGP / KMP Wrocław

 

 

$esc.html($item.icon)

Kampania #DontBeAMule

19 MB

$esc.html($item.icon)

Kampania #DontBeAMule

22 MB

$esc.html($item.icon)

Kampania #DontBeAMule

8 MB

$esc.html($item.icon)

Kampania #DontBeAMule

23 MB

$esc.html($item.icon)

Kampania #DontBeAMule

9 MB

Galeria

Powiązane wiadomości