Na Politechnice Wrocławskiej, blisko 300 studentów z różnych krajów świata, rozpoczęło naukę w semestrze letnim. Młodzież musi teraz poznać swoich profesorów, kolegów z kół naukowych oraz budowę kampusu, a także zapoznać się z rozkładem zająć i możliwościami na spędzanie wolnego czasu w mieście. Sprawy szeroko pojętego bezpieczeństwa, studentom przedstawił wrocławski policjant podkom. Bartłomiej Majchrzak z Zespołu ds. Ochrony Praw Człowieka KWP we Wrocławiu.

Wrocławscy policjanci dbając o bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta, cyklicznie organizują różnego rodzaju spotkania z dziećmi, młodzieżą oraz osobami w wieku senioralnym. Rocznie jest to nawet kilka tysięcy spotkań o charakterze prewencyjno-profilaktycznym. Policjanci zawsze podczas rozmów z ich uczestnikami poruszają zasady bezpieczeństwa w życiu codziennym, a także wskazują sposoby na unikanie zagrożeń.  

Tym razem podkom. Bartłomiej Majchrzak z Zespołu ds. Ochrony Praw Człowieka, spotkał się z nowoprzyjętymi studentami Politechniki Wrocławskiej. Obecnie na tej uczelni wyższej studiuje ponad 1100 obcokrajowców. Najwięcej pochodzi z Ukrainy, Indii i Białorusi. W tym gronie ponad 250 osób to uczestnicy programów wymiany studenckiej. Wśród słuchaczy najliczniejszą grupę stanowią mieszkańcy Indii, Ukrainy i Turcji.

Jednak młodzi ludzie, przyjeżdżają uczyć się do Wrocławia też z Pakistanu, Iraku, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Indonezji, Bangladeszu, Włoch, Chin, Libii, Brazylii, a także Niemiec. 

Spotkania z przedstawicielami Policji mają na celu efektywne upowszechnienie wiedzy o prawach i obowiązkach wynikających z przebywania na terytorium Polski. Mundurowi przypominają też zawsze młodzieży ogólne zasady bezpieczeństwa oraz sposoby na unikanie sytuacji niebezpiecznych.

Funkcjonariusz prowadzący prelekcje ze studentami zagranicznymi, omówił m.in. tematykę bezpieczeństwa we Wrocławiu oraz charakterystykę przestępstw motywowanych nienawiścią.

Młodzieży rozpoczynającej studia, przedstawiono również możliwości korzystania z aplikacji: Moja Komenda i Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

 

asp. szt. Łukasz Dutkowiak

Foto: Maciej Kulczyński

Powiązane wiadomości