Czynności związane z udzielaniem pierwszej pomocy można wykonać nie tylko człowiekowi. Również zwierzęta mogą znaleźć się w sytuacji zagrożenia życia. W szczególności narażone na niebezpieczeństwo są policyjne psy, biorące przecież udział w trudnych akcjach. Czworonogi przeciskają się przez trudno dostępne zakamarki w poszukiwaniu materiałów wybuchowych lub narkotyków. Tropią sprawców przestępstw, a w razie potrzeby obronią swojego przewodnika przed atakiem napastnika z nożem. Gdyby coś im się stało – policjanci muszą potrafić udzielić im szybkiej pomocy.

Policyjne psy wkładają w służbę całe swoje serce. Co jednak zrobić, gdy przestanie ono bić? Czy zwierzęciu wykonuje się resuscytację krążeniowo-oddechową tak samo jak człowiekowi? Psy służące w Komendzie Miejskiej Policji we Wrocławiu spełniają zadania tak samo trudne jak policjanci. Prowadzą wspólnie ze swoimi przewodnikami działania poszukiwawcze, niezależnie od pory roku, pogody i ukształtowania terenu. Niekiedy czworonóg musi działać w trudno dostępnym terenie i w poszukiwaniu środków odurzających lub materiałów wybuchowych przeciskać się przez szczeliny. Dodatkowo, policyjny pies cały czas jest gotów obronić człowieka przed napastnikiem z niebezpiecznym narzędziem. Czworonogi nieustannie są narażone na ryzyko odniesienia obrażeń i ich przewodnicy muszą potrafić im pomóc. Policyjny pies i jego przewodnik są jak partnerzy na służbie – mogą na siebie liczyć.

Wrocławscy przewodnicy psów służbowych uczestniczyli właśnie w szkoleniu z zakresu udzielania swoim czworonogom pierwszej pomocy. Szkolenie prowadził policjant Komisariatu Policji Wrocław Ołbin, instruktor pierwszej pomocy oraz ratownik weterynaryjny asp. szt. Tomasz Stępień. Policjant jest miłośnikiem zwierząt. Wraz ze swoim 9-letnim owczarkiem australijskim Bono, uczestniczy w międzynarodowych biegach przełajowych. Bono pomagał również w szkoleniu, cierpliwie znosząc rolę pozoranta. Dał się bandażować, przenosić i opatrywać. Instruktor do szkolenia wykorzystywał fantomy, to na nich ćwiczono resuscytację krążeniowo-oddechową. Masaż serca wykonuje się podobnie jak u człowieka, tylko z mniejszą siłą i ilością 15 uciśnięć – mówił policjant. Dwa wdechy wykonuje się przez nos zwierzęcia przy jednocześnie zamkniętym pysku.

Asp. szt. Tomasz Stępień demonstrował również właściwy sposób opatrywania ran kłutych lub tłuczonych. Bandaże mogą ześlizgiwać się z sierści czworonoga, dlatego trzeba potrafić je umiejętnie założyć. Policjant mówił o algorytmie postępowania w przypadku obrażeń wewnętrznych lub problemów z sercem. Pokazywał też, w jaki sposób sprawdzić, czy zwierzę ma złamań kości, a także jak szybko i bezpiecznie przenosić ranne zwierzę. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się, jak po kolorze dziąseł rozpoznać, czy pies nie ma gorączki lub krwotoku. Prawidłowo kolor dziąseł powinien być różowy, każdy inny kolor to niepokojący sygnał.

Komenda Miejska Policji we Wrocławiu  posiada 15 psów. 2 wyszkolone są do wyszukiwania zapachu narkotyków, 5 materiałów wybuchowych a 8 to psy patrolowo-tropiące. Wszystkie codziennie wyjeżdżają na ulice Wrocławia, aby wspólnie z policjantami dbać o bezpieczeństwo mieszkańców miasta.

 

asp. szt. Łukasz Dutkowiak 

 

Powiązane wiadomości