Pierwsza tegoroczna odsłona akcji medycznej Biała niedziela w Powiecie Wrocławskim odbyła się 2 czerwca w Siechnicach, gdzie mieszkańcy naszego powiatu od rana mogli korzystać zarówno z bezpłatnych badań, jak i konsultacji lekarskich. W akcję zaangażowali się przedstawiciele Zarządu Powiatu Wrocławskiego, a Siechnice odwiedzili między innymi Starosta Powiatu Wrocławskiego Roman Potocki oraz Członek Zarządu Powiatu Wrocławskiego Barbara Kosterska, pełniąca również funkcję Sekretarza Gminy Siechnice.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się przede wszystkim badania z zakresu profilaktyki kardiologicznej i finalnie skorzystało z nich około stu dwudziestu osób. Zainteresowani mogli poddać się choćby badaniu EKG, pomiarom ciśnienia, cukru, cholesterolu czy ocenie ukrwienia kończyn dolnych. Na osoby, których stan zdrowia wymaga zmiany nawyków żywieniowych, czekał wykwalifikowany dietetyk, natomiast w namiotach zajmowanych przez Dolnośląskie Centrum Onkologii prowadzone były zajęcia edukacyjne dotyczące samobadania piersi i jąder. Ponadto, przy stoisku obsługiwanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia istniała możliwość wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego tzw.EKUZ (wydano 300 kart). Posiadanie karty EKUZ upoważnia osobę przebywającą na terenie większości europejskich państw do korzystania z tamtejszej opieki zdrowotnej. O uczestników troszczył się również Zespół Opieki Zdrowotnej w Świętej Katarzynie.

W akcji Biała niedziela w Powiecie Wrocławskim wzięło udział Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a znajdujący się w miejscowej hali sportowej punkt poboru krwi był jednym z najchętniej odwiedzanych przez mieszkańców powiatu wrocławskiego. Pracownicy RCKiK nie ukrywali, że ich zdaniem frekwencja dopisała – krew oddało około trzydziestu osób, natomiast jeszcze większa grupa potencjalnych krwiodawców wyraziła zainteresowanie dołączeniem do akcji.

Wszystkie osoby, które tak tłumnie odwiedziły Siechnice, mogły porozmawiać z przedstawicielami Praktyki Śmiechu, czyli organizacji pomagającej kompleksowo zatroszczyć się nie tylko o zdrowie, ale również o samopoczucie. Chętni mieli szansę poznać ćwiczenia z zakresu gimnastyki oczu, terapii śmiechem czy zgłębić tajniki nordic walking, a prawdziwą furorę robił relaksacyjny masaż dłoni. Tuż obok bezpłatnych porad prawnych udzielał Rzecznik Konsumenta, natomiast pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie cierpliwie odpowiadali na wszelkie pytania dotyczące pomocy społecznej i wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Z zainteresowanymi długo rozmawiali także specjaliści z Medical Home, przed którymi rehabilitacja nie kryje żadnych tajemnic. Przez cały dzień dzielnie wspierało nas Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, znane m.in. z aktywności grupy w-skersów Jak nie MY, to kto?. Dolnośląski oddział PTSR nieustannie udowadnia, że niemożliwe nie istnieje, a jego reprezentanci pomimo nieuleczalnej choroby regularnie pokonują górskie szlaki na wózkach inwalidzkich.

Kiedy osoby dorosłe poddawały się badaniom i korzystały ze wspomnianych wyżej konsultacji lekarskich, zgłębiając wiedzę z zakresu profilaktyki, ich pociechy doskonale bawiły się w towarzystwie policjantów, strażaków oraz organizacji sportowych. Na najmłodszych czekały bowiem nie tylko zorganizowane przez Komendę Miejską Policji prelekcje z zakresu bezpieczeństwa na drodze, ale również możliwość wejścia do radiowozu czy strażacki tor przeszkód. Ten ostatni cieszył się olbrzymim zainteresowaniem choćby ze względu na fakt, że strażacy z OSP Siechnice oraz OSP Święta Katarzyna nie szczędzili wody, która w upalny dzień przynosiła dzieciom ukojenie. Z tych samych powodów furorę robiła rozłożona przez nich kurtyna wodna. Najbardziej aktywne fizycznie dzieci brały udział w sportowych zawodach prowadzonych przez klub piłkarski MKS Siechnice, a także przez Klub Karate Arawashi.

O zaplecze gastronomiczne zatroszczyły się Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radwanicach i Koło Gospodyń Wiejskich Smardzów – oferowane przez nich obiady, przekąski i wypieki sprawiały, że uczestnicy akcji jeszcze chętniej spędzali czas na świeżym powietrzu, korzystając ze wszystkich dostępnych atrakcji. Frekwencja, która bez dwóch zdań dopisała, świadczy o tym, że tego typu inicjatywy są bardzo potrzebne i dzięki nim znacząco zwiększa się świadomość społeczeństwa w zakresie profilaktyki i ochrony zdrowia.

Kolejna akcja medyczna Biała niedziela w Powiecie Wrocławskim odbędzie się już 16 czerwca w Kiełczowie w gminie Długołęka. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych bezpłatnymi badaniami, darmowymi konsultacjami lekarskimi czy możliwością oddania krwi, która może pomóc ocalić czyjeś życie. Do zobaczenia!

Pełna fotorelacja z Białej Niedzieli TUTAJ

Polub Białą Niedzielę TUTAJ