Wakacyjne odprężenie sprawia, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Właśnie dlatego policjanci spotykają się z młodzieżą i dziećmi, tłumacząc im zasady bezpiecznego wypoczynku. Jak należy postępować, gdy samemu zostaje się w domu? Dlaczego, w żadnym wypadku nie należy otwierać drzwi i wpuszczać do mieszkania osób obcych? Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą? O tym i wielu innych ważnych sprawach rozmawiała st. sierż. Agnieszka Olejniczak ze staromiejskiego komisariatu. Policjantka opowiadała o wyjazdach wakacyjnych, o zasadach, których powinno się przestrzegać, w jaki sposób rozpoznać zagrożenie oraz jak prawidłowo na nie zareagować.

Realizując ogólnopolski program informacyjno-edukacyjny, dedykowany uczniom pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” st. sierż. Agnieszka Olejniczak z Komisariatu Policji Wrocław-Stare Miasto, przeprowadziła wiele spotkań z dziećmi i młodzieżą. Głównym celem akcji jest propagowanie właściwych zachowań na akwenach, zasad bezpiecznej kąpieli i wypoczynku. Bezpośrednimi adresatami projektu są dzieci i młodzież spędzająca czas nad zbiornikami wodnymi. Policjantka podczas spotkań z najmłodszymi uczniami szkół podstawowych oraz podczas festynów szkolnych rozmawiała na temat bezpieczeństwa pod kątem umiejętności odpowiedniego zachowania się wobec nowo poznanych osób, nieprzyjmowania od nich cukierków czy napoi, ale również zabawek bądź elektronicznych gadżetów. Funkcjonariuszka przeprowadziła również warsztaty z asertywności, czyli umiejętności mówienia „nie”. W spotkaniach z policjantką wzięło udział prawie 500 dzieci! W związku z dużą ilością zorganizowanych półkolonii funkcjonariusze zapowiadają, że będą kontynuować podobne działania przez całe wakacje.


Policjanta przypomina o tym, aby przed wakacjami porozmawiać ze swoim dzieckiem. Poniżej przedstawia jeden z możliwych scenariuszy takiej rozmowy:

Każdego dnia spotykasz na swojej drodze różnych ludzi. Zdarza się, że zaczepi Cię ktoś obcy. Czy Twoje dzieci wiedzą, jak zachować się w stosunku do obcych ludzi?

Pamiętaj, że celem tej rozmowy nie jest budowanie społecznej nieufności Twojego dziecka. Ważne by zrozumiało, że obcy to ktoś, o kim nic nie wiemy i nie możemy takiemu człowiekowi podawać informacji o sobie, rodzinie czy kolegach.


Na co dzień spotykamy wielu ludzi, których znamy bardzo mało albo nawet wcale, ale może się zdarzyć, że przypadkowo spotkamy kogoś, kto jest okrutny i zły. Najprawdopodobniej będzie wyglądał tak, jak inni ludzie, uśmiechnie się, a może nawet będzie chciał poczęstować cukierkiem. Kiedy jednak nikogo nie będzie w pobliżu, jego zachowanie diametralnie się zmieni. Nie będzie już miły i uśmiechnięty. Stanie się niebezpieczny i w tym miejscu przypomnijmy dzieciom następujące zasady:

  • nie przyjmuj słodyczy od obcych,

  • nie udzielaj informacji, gdzie mieszkasz,

  • nie zatrzymuj się przy kimś obcym, jeśli w pobliżu nie ma innych ludzi,

  • unikaj odosobnionych miejsc,

  • nigdy, pod żadnym pozorem nie idź z osobą nieznajomą,

  • powiedz „nie idź” koleżance lub koledze, którzy chcieliby z nią pójść,

  • witając  się,  nie podawaj ręki,

  • zachowaj  bezpieczną  odległość (od rozmówcy lub od pojazdu, w którym przebywa osoba obca),

  • nie przebywaj w miejscach o których nie wiedzą rodzice np. zaprosił Cię sąsiad/sąsiadka, na ciasto lub chce pokazać nowego  kotka/pieska , wówczas odmów i odpowiedź, że musisz ustalić z rodzicami,

   • jeśli obcy będzie próbował cię zatrzymać biegnij w kierunku, gdzie są ludzie, wróć do szkoły, do sklepu, na pocztę, do restauracji - zgłoś to zdarzenie w szkole i opiekunom,

   • jeśli trzeba, wołaj o pomoc, krzycząc, że obcy cię napadł. Z pewnością nie jesteśmy w stanie ochronić dziecka przed wszystkimi, przykrymi zdarzeniami, możesz jednak zminimalizować ryzyko, uwrażliwić dziecko na pewne sygnały.

Wakacje to czas wypoczynku i beztroski. Jednak przypomnienie powyższych zasad może sprawić, że wakacje dla naszych dzieci będą również bezpieczne.

 

ZSK KMP we Wrocławiu

źródło: KP Wrocław - Stare Miasto

 

Powiązane wiadomości