Właściciele domów jednorodzinnych coraz chętniej zastępują naturalne trawniki ich sztucznymi odpowiednikami. Mimo, że zielona trawa świetnie prezentuje się w otoczeniu domu to nie zawsze jesteśmy w stanie zadbać o jej kondycję, a niezaniedbany trawnik nie wygląda najlepiej. Sztuczne trawy do ogrodu zachowują swój kolor i sprężystość przez cały rok. Nie wymagają tylu zabiegów pielęgnacyjnych, są mniej podatne na zmieniające się warunki atmosferyczne, a także tańsze w utrzymaniu. Dlaczego warto zastanowić się nad ich zastosowaniem? Jak położyć sztuczną trawę w ogrodzie? Odpowiedzi na te pytania pomogli nam znaleźć pracownicy firmy Multigrass.

sztuczna trawa do ogrodui sposób jej położenia

Zalety stosowanie sztucznej trawy w ogrodzie

Sztuczna trawa przez wielu kojarzona z boiskami piłkarskimi, dla których stanowi nawierzchnię pozwalającą rozgrywać na niej mecze przez cały rok. Skojarzenie to jest słuszne, ponieważ takich obiektów wyposażonych w sztuczne trawy w Polsce są tysiące, a każdego roku powstaje około 30 nowych. Zarówno właściciele klubów piłkarskich, jak i włodarze miejscy doceniają ich funkcjonalność, a przede wszystkim niezawodność. Te cechy coraz częściej dostrzegają również właściciele domów jednorodzinnych, który chętnie montują na swoich działkach sztuczne trawy ogrodowe.

Takie rozwiązanie posiada szereg zalet. Przede wszystkim sztuczna trawa ogrodowa wymaga mniejszego nakładu pracy i czasu, który należy poświęcić na jej pielęgnację. Kilka drobnych zabiegów w ciągu roku, zamiast codziennego podlewania i regularnego wykaszania cenią szczególnie osoby, które nie posiadają zbyt wiele wolnych chwil. Dodatkowo, sztuczna trawa w ogrodzie zachowuje swój kolor i wygląd przez cały rok, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Jest zielona i sprężysta podczas gorących letnich dni, chłodnych jesiennych wieczorów, a także mroźne zimowe poranki.

Mimo, że założenie trawnika ze sztucznej trawy może wydawać się rozwiązaniem droższym niż naturalna trawa to w rzeczywistości tak nie jest. Jej utrzymanie nie wymaga zakupu dodatkowych maszyn jak kosiarka, a także inwestycji w preparaty i środki wspomagające wzrost trawy. Koszty takich zakupów mogą wynosić nawet kilka tysięcy rocznie - tysięcy, które zostaną w naszej kieszeni przy zakupie sztucznej trawy. Dodatkowo, syntetyczną nawierzchnię nie musimy podlewać, dzięki czemu kolejne kilkaset złotych w ciągu roku pozostanie w domowym budżecie.

stosowanie sztucznej trawy w ogrodzie

Układanie sztucznej trawy w ogrodzie - porady

Cały proces zakładania trawnika ze sztucznej trawy w ogrodzie przebiega w kilku etapach. Oto, co należy zrobić:

  • etap pierwszy - wyrównanie podłoża. Musi być ono twarde i równe, a także wyposażone w system odprowadzania wody. Na takiej powierzchni układamy agrotkaninę, dzięki której chwasty i rośliny nie będą przedostawać się na powierzchnię.
  • etap drugi - ułożenie trawy z rolki. Ważną rzeczą jest kierunek źdźbła trawy - powinny być one skierowane w jedną stronę, dzięki czemu łączenia będą niewidoczne.
  • etap trzeci - połączenie rolek. Do tego zadania używa się specjalnej taśmy, która jest niewidoczna, a jednocześnie wystarczająco wytrzymała, by utrzymać rolki na miejscu.
  • etap czwarty - przygotowanie do użytkowania. Trawę należy jeszcze odpowiednio wypiaskować i wyszczotkować, dzięki czemu roli będą odpowiednio dociążone, a jednocześnie odporne na działanie wilgoci.

Sztuczna trawa w ogrodzie wygląda świetnie, a przy tym nie wymaga angażowania dużej ilości czasu i środków pieniężnych do jej utrzymania. Warto więc brać pod uwagę jej zastosowanie przy zakładaniu trawnika.