Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Samozamykacze stają się bardzo popularnym rozwiązaniem stosowanym coraz częściej w procesie wykończeniowym budynków mieszkalnych, ale przede wszystkim montuje się je w budynkach użytku publicznego czy lokalach usługowych, które odwiedzane są przez dużą liczbę osób. Samozamykacze do drzwi są nowoczesną i stosunkowo niedrogą metodą na zabezpieczenie drzwi przed uszkodzeniami, ale również stanowią świetną barierę przed nieproszonymi gośćmi.

Co to właściwie jest samozamykacz?

Samozamykacz, czy też domykacz do drzwi, jest urządzeniem które działa na bazie prostego mechanizmu. Jego podstawowym zadaniem jest samoistne zamykanie drzwi po ich wcześniejszym otwarciu. Samozamykacze wyposażone są w specjalną, wytrzymałą sprężynę. Sposób działania tych urządzeń nie jest zbyt skomplikowany: sprężyna w momencie otwierania drzwi akumuluje energię mechaniczną, która uwalniana jest na etapie zamykania się drzwi. W efekcie skrzydło zamyka się z kontrolowaną mocą, dzięki czemu unikamy nieprzyjemnego i głośnego zatrzaśnięcia się drzwi.

Samozamykacze do drzwi mogą działać w dwojaki sposób. Pierwszym z nich jest działanie mechaniczne, czyli otwieranie drzwi przy pomocy siły fizycznej człowieka. Drugim sposobem jest działanie elektromechaniczne – drzwi otwierają się z wykorzystaniem siłownika. Tego typu urządzenia są najczęściej stosowane w bramach garażowych lub furtkach ogrodowych.

Kontrolowane wizyty

Montaż domykacza drzwi w budynkach mieszkalnych ma niebywałe znaczenie, ponieważ stosując takie urządzenie mamy gwarancję, że drzwi zostaną idealnie zamknięte. Takie drzwi zamiast klasycznej klamki posiadają gałkę, która jest nieruchoma. Otworzenie takich drzwi jest możliwe dzięki odpowiedniemu kluczowi lub wpisaniu kodu autoryzacyjnego, który każdy mieszkaniec bloku czy kamienicy dostaje od zarządcy budynku, który jest odpowiedzialny za działanie domofonu. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które chroni przed intruzami.

Drzwi wyposażone w samozamykacz są również bardzo przydatne w budynkach użytku publicznego, takich jak urzędy czy szpitale, gdzie podwójnie dba się o bezpieczeństwo zarówno ludzi, jak i danych osobowych. Samozamykające się drzwi stanowią barierę nie do przejścia dla osób nieupoważnionych.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Stosując automatyczny zamykacz do drzwi nie musimy się martwić o ich dokładne zamknięcie. Urządzenie zrobi to za nas. Zamykając drzwi, które nie posiadają samozamykacza mamy czasem wątpliwości czy odpowiednio to zrobiliśmy, czy nie zostawiliśmy otwartych lub jedynie lekko przymkniętych drzwi. Dlatego warto zainwestować w dobrej jakości samozamykacz, który rozwieje nasze wszelkie wątpliwości. Dodatkowo nie musimy tracić zbędnego czasu na skrupulatne zamykanie drzwi w sytuacjach, kiedy naprawdę nam się spieszy.

Samozamykacz to również świetne rozwiązanie, kiedy chcemy zachować odpowiednią temperaturę pomieszczenia. Pozostawienie drzwi otwartych w zimie, kiedy pokój czy budynek jest nagrzany do przyjemnej temperatury powoduje zaburzenie właściwej „ciepłoty”. Oprócz tego tracimy również pieniądze, które wydajemy na ogrzewanie. Sprawa ma się podobnie w upalne dni, kiedy nie chcemy, aby klimatyzowane pomieszczenie nadmiernie się ociepliło.

Samozamykacz z blokadą

Samozamykacze w sklepach dostaniemy w różnych odsłonach: od najprostszych do bardziej zaawansowanych technicznie. Kiedy potrzebujemy zamykacza, który posiada możliwość pozostawienia otwartych drzwi pod wybranym kątem, samozamykacz z blokadą będzie świetnym rozwiązaniem. Ponadto cena zamykacza z blokadą nie różni się zbytnio od tego w uproszczonej wersji.

Samozamykacze w praktyce