W okresie wakacji doszło na ulicach Wrocławia i drogach powiatu wrocławskiego do 107 wypadków drogowych. Niestety, w wyniku tych zdarzeń 6 osób zginęło. Są to zdarzenia, do których by NIE doszło, gdyby tylko kierujący przestrzegali przepisów ruchu drogowego. Brawura, prędkość, lekceważenie znaków – to prosty sposób na tragedię. Wraz z końcem wakacji, zapełniła się policyjna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Za każdym punktem na mapie kryje się ludzki dramat. Niejednokrotnie sami możemy mieć wpływ na te zdarzenia, mówiąc swojemu mężowi lub partnerowi za kierownicą – zwolnij, jedziesz za szybko.

W tym roku policjanci uruchomili mapę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Cyfry prezentowane w tabelach nie dość mocno przemawiają do wyobraźni. Strony zadrukowane danymi i analizami to tylko kolejne numery wybite czarnym tuszem. Policjanci jednak wiedzą, że każda z nich naznaczona jest krwią ofiar, które zginęły na drogach. Sami jeżdżą na te wypadki, wyjaśniają ich przebieg i przyczyny. Zabezpieczają ślady, widzą dramatyczne sceny, kiedy na miejsce wypadku przyjeżdża rodzina zabitych. Łzy mieszają się z pytaniami, dlaczego ktoś zginął. Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym to sposób na zamianę cyfr w coś, co przemówi do wyobraźni uczestników ruchu drogowego.

Mapa została uruchomiona na okres tegorocznych wakacji. W pierwszy dzień była zupełnie pusta. Jednak z każdą kolejną dobą, pojawiały się na niej kolejne punkty. Dziś, czyli w dniu kiedy wakacje już są za nami, niewielka mapa naznaczona jest 582 punktami. Każdy z nich to wypadek ze skutkiem śmiertelnym. To ludzkie nieszczęście i ogromny dramat. Wypadki, które NIE powinny się wydarzyć. Doszło do nich, ponieważ ktoś nie zachował należytej ostrożności, wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu pojazdowi jadącemu z prawej strony, przekroczył dozwoloną prędkość, nie zatrzymał się przed znakiem stop, albo wsiadł za kierownicę po spożyciu alkoholu lub narkotyków… grzechy polskich kierowców wciąż pozostają takie same. Zmieniają się natomiast metody ścigania piratów drogowych. Galopujący postęp techniki sprawia, że policjanci mają do dyspozycji dożo więcej materiału, w oparciu o który mogą ścigać piratów drogowych. Oprócz zapisów z wideorejestratorów, umieszczonych w radiowozach, korzystają z miejskiego monitoringu i filmów przesłanych przez zwykłych użytkowników dróg na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. To wszystko pozwala skuteczniej namierzać nieodpowiedzialnych kierujących, którzy bezmyślnie narażają życie innych uczestników ruchu drogowego.

W okresie wakacji doszło we Wrocławiu oraz na drogach powiatu wrocławskiego do 107 wypadków. Niestety, 6 osób poniosło w skutek tych zdarzeń śmierć. Policjanci wrocławskiej Komendy Miejskiej zatrzymali też w okresie wakacji 189 nietrzeźwych kierujących.

Przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego. Jeśli widzimy, że ktoś z kim jedziemy, przekracza dozwoloną prędkość, zareagujmy. Od tego zależy również nasze bezpieczeństwo. Warto tu przypomnieć hasło kampanii społecznej: Kochasz? Powiedz STOP wariatom drogowym.

 

st. sierż. Dariusz Rajski