Już dziś, we wszystkich krajach europejskich, trwają działania w ramach czwartej edycji Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych – EDWARD 2019. Do działań przyłączyli się także policjanci Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Wzmożone wysiłki policjantów zmierzają do jednego celu – osiągnięcia „wizji zero”, czyli ZERO wypadków śmiertelnych na drogach. Ty też możesz pomóc zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Podpisz deklarację i przyłącz się do działań EDWARD.
Ogólnoeuropejska akcja EDWARD ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na powszechnie występujący problem, jakim jest duża liczba osób tracących każdego dnia życie i zdrowie w wypadkach drogowych. Zredukowanie do zera liczy zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym jest niewątpliwie celem trudnym do osiągnięcia. Jednak w perspektywie długoterminowej, ograniczenie do minimum ofiar ciężko rannych oraz śmiertelnych jest bardzo realne. Dowodem na to są dane statystyczne z lat ubiegłych, gdzie w dniu działań zanotowano 39% spadek liczby wypadków ze skutkiem śmiertelnym!
Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego muszą pamiętać, że prawidłowe zachowania powinno się wdrożyć permanentnie, nie tylko w dniu przeprowadzania akcji EDWARD. Wizja „zero” ofiar śmiertelnych będzie możliwa w sytuacji, gdy ludzie cały czas będą zwracać uwagę na bezpieczeństwo swoje oraz bezpieczeństwo osób, których życie i zdrowie może być narażone poprzez ich nieodpowiednie zachowanie.
Jak się przyłączyć do akcji EDWARD? Podpisz już dziś deklarację, którą znajdziesz TUTAJ. Bądź bezpieczny. Nie tylko dzisiaj, ale zawsze.
Główne przyczyny wypadków drogowych pozostają od lat niezmienne. W tym dniu policjanci ruchu drogowego z całej Europy będą prowadzić wzmożony nadzór w miejscach występowania zagrożeń, w celu skłonienia kierujących do przestrzegania przepisów. Na drogi wyjedzie więcej patroli. Kontrolowani będą kierowcy świadomie przekraczający dozwolona prędkość, którzy nie ustępują pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowo zachowują się wobec pieszych. Mundurowi będą sprawdzać także stan trzeźwości oraz nadzorować zachowanie kierujących w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy stanowią grupę szczególnie wysokiego ryzyka poniesienia śmierci lub doznania ciężkich obrażeń w wypadkach drogowych. Przedsięwzięcie w znaczący sposób wpływa na ograniczenie niebezpiecznych sytuacji oraz ich tragicznych konsekwencji.
Powyższa inicjatywa została poparta m.in. przez Komisję Europejską, Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC), Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Wielkiej Brytanii oraz policje ruchu drogowego wszystkich państw, będących członkami TISPOL.
st. sierż. Dariusz Rajski