Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to platforma służąca do kontaktu obywateli z Policją. Mapa wystartowała w 2016 roku i już jesteśmy pewni – spełnia swoją rolę. Pozwala szybko i trafnie zdiagnozować lokalne problemy, a dla mieszkańców Wrocławia jest po prostu wygodnym narzędziem, z którego chętnie korzystają. Realnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa, a co takiego wrocławianie zgłaszają najczęściej?

Od początku roku mieszkańcy Wrocławia i powiatu wrocławskiego nanieśli na Mapie 8901 zgłoszeń. W całym ubiegłym roku zgłoszeń było aż 11225. Dotyczyły one spraw, które są najbardziej uciążliwe dla Wrocławian. Tematy, które można zgłaszać, zawierają się w zamkniętym katalogu spraw i należą do nich: dzikie wysypiska śmieci, grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją, kłusownictwo, miejsca niebezpieczne na wodach, miejsce niebezpiecznej działalności rozrywkowej, nielegalna wycinka drzew, nielegalne rajdy samochodowe, nieprawidłowe parkowanie, niestrzeżone przejście przez tory, niestrzeżony przejazd kolejowy, niewłaściwa infrastruktura drogowa, niszczenie zieleni, osoba bezdomna wymagająca pomocy, poruszanie się po terenach leśnych quadami, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, używanie środków odurzających, wałęsające się bezpańskie psy, wypalanie traw, zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych, znęcanie się nad zwierzętami, zła organizacja ruchu drogowego, żebractwo.

Pamiętajmy o tym, że Mapa służy do zgłaszania uciążliwych, powtarzających się przypadków naruszenia przepisów. Nie należy tam zgłaszać przypadków incydentalnych, a tym bardziej takich, które wymagają pilnej interwencji. Zgłoszenie KMZB nie zastępuje pilnej potrzeby interwencji Policji. W tego typu sytuacjach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

 

KLIKNIJ, ABY PRZENIEŚĆ SIĘ DO MAPY KMZB

 

Od początku bieżącego roku wrocławianie zgłosili 2970 miejsc, w których pojazdy parkują nieprawidłowo, 2567 przypadków przekraczania dozwolonej prędkości, oraz 1866 miejsca, w których osoby spożywają alkohol, wbrew obowiązującemu zakazowi. 

Przypomnieć należy zasadę działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze dokładnie sprawdzają każde zgłoszone zagrożenie. Następnie dokonywana jest pełna analiza ilości zgłoszeń w danym miejscu. W przypadku wielokrotnego ich potwierdzenia, patrole otrzymują do zadań stałych wytypowane rejony służbowe. Głównym celem działania policjantów w każdym przypadku jest całkowite wyeliminowanie zagrożeń dotyczących zakłócania bezpieczeństwa oraz porządku publicznego na terenie miasta oraz całego powiatu wrocławskiego.

Ostatnio na mapie pojawiła się nowa funkcjonalność – kolorem fioletowym oznaczane są zagrożenia, które po pierwsze zostały przez policjantów potwierdzone, a następnie przekazane do likwidacji podmiotom lub instytucjom zewnętrznym.

Na początku października w Szczytnie odbyła się konferencja naukowa pt. „Rola Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w procesie zarządzania bezpieczeństwem państwa”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Biura Prewencji Komendy Głównej, Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej, Biura Komunikacji Społecznej, Biura Kontroli Komendy Głównej, Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej, Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, insp. dr hab. Marek Fałdowski, Komendanci Wojewódzcy, Komendant Stołeczny Policji oraz Komendanci Szkół Policji. Do Szczytna przyjechali także koordynatorzy Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa Komend Wojewódzkich oraz Komendy Stołecznej Policji. Był wśród nich także policjant Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu mł. asp. Piotr Patoła, na co dzień zajmujący się funkcjonowaniem Mapy we Wrocławiu i na terenie powiatu wrocławskiego.

st. sierż. Dariusz Rajski


 

Powiązane wiadomości