Corocznie, 10 grudnia, w rocznicę podpisania Deklaracji, na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucja 423 (V) z 1950 r. W tym roku, po raz kolejny, polska Policja organizuje tzw. Tydzień Praw Człowieka w Policji, w ramach którego Wojewoda Dolnośląski i Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu zorganizowali konferencję pn. "Prawa mniejszości w kontekście bezpieczeństwa i przeciwdziałania dyskryminacji na Dolnym Śląsku w 2019".

10 grudnia - Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, to przede wszystkim święto osób, zaangażowanych w działania na rzecz poszanowania praw i wolności człowieka. Historia pokazuje, jak wiele ludzi, z różnych kontynentów i kultur, wkładało wysiłek w walkę o prawa człowieka. Wiele z tych osób doznało z tego powodu prześladowań, skazywanych było na długoletnie wyroki więzienia lub nawet karę śmierci. Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka są okazją do uczczenia ich odwagi i osiągnięć, ale także zwrócenia uwagi na współczesne wyzwania w obszarze praw człowieka.

Dzień 10 grudnia poprzedzony jest tzw. Tygodniem Praw Człowieka w Policji, którego celem jest zintensyfikowanie działań nakierowanych na promocję praw i wolności człowieka. Jedną z inicjatyw z tym związanych była zorganizowana 9 grudnia 2019 r. przez Wojewodę Dolnośląskiego i Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu konferencja pt. "Prawa mniejszości w kontekście bezpieczeństwa i przeciwdziałania dyskryminacji na Dolnym Śląsku w 2019", która odbyła się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim. W konferencji udział wzięli przedstawiciele kadry kierowniczej KWP we Wrocławiu oraz funkcjonariusze i funkcjonariuszki z komend powiatowych, miejskich i komisariatów woj. dolnośląskiego - nieetatowi liderzy ds. ochrony praw człowieka.

Konferencję otworzył Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa i Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Tomasz Trawiński. Następnie o swoich doświadczeniach związanych z funkcjonowaniem praw mniejszości w kontekście bezpieczeństwa i przeciwdziałaniu dyskryminacji na Dolnym Śląsku opowiedzieli Wójt Gminy Czernica - Włodzimierz Chlebosz, Pełnomocnik Konsula Honorowego Turcji - Urszula Szarek oraz Naczelny Rabina Wrocławia i Śląska - Dawid Basok.

Dodatkowo w ramach inicjatyw związanych z Tygodniem Praw Człowieka w Policji w Synagodze pod Białym Bocianem można oglądać wystawę "Porządek i Zagłada. Policja w nazistowskich Niemczech". Wystawa została stworzona przez Niemiecką Wyższą Szkołę Policji w Munster i pokazuje rolę niemieckiej policji w czasach nazizmu. W dalszej części konferencji problemy cyberprzestępczości omówił mł. insp. Ryszard Piotrowski - Naczelnik Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP we Wrocławiu. Podsumowaniem konferencji były wystąpienia Pełnomocnik Wojewody Dolnośląskiego ds. mniejszości narodowych Karoliny Mrozowskiej i podinsp. Barbary Lorenc-Żelisko Pełnomocnik ds. Ochrony Praw Człowieka KWP we Wrocławiu.

asp. szt. Wojciech Jabłoński

Źródło: kom. Bartłomiej Majchrzak
Zespół ds. Ochrony Praw Człowieka
KWP we Wrocławiu

 

Powiązane wiadomości