Żywa Biblioteka to przedsięwzięcie z powodzeniem organizowane już od kilku lat, nie tylko we Wrocławiu, ale też innych polskich miastach. Dlaczego właśnie Żywa Biblioteka? Ponieważ książkami są ludzie. Można ich tak samo jak książkę, wypożyczyć i „przeczytać”. Czytanie w tym przypadku, oznacza rozmowę. W akcji tej po raz kolejny wziął udział również wrocławski funkcjonariusz z Komendy Miejskiej Policji . Z policjantem można było porozmawiać nie tylko o przepisach, ale przede wszystkim o tym, jak wygląda praca funkcjonariusza, który codziennie ubiera granatowy mundur.

W ubiegły piątek, w filii miejskiej biblioteki, mieszczącej się w Przejściu Świdnickim funkcjonowała zorganizowano kolejną edycję projektu pn. ,,Żywa Biblioteka''. Czytelnicy tego nietypowego miejsca, mieli okazję spotkać się nie tylko z policjantem, ale też z każdym, kto ma ciekawą historię do opowiedzenia. Wypożyczyć można było m.in. matkę dziecka z niepełnosprawnością, uchodźcę, alkoholika, urzędnika, homoseksualistę, a także osobę jeżdżącą na wózku… Każdego można było zapytać o życie, czasem skomplikowane, czasem pełne zapierających dech historii, tych wywołujących zdziwienie, zachwyt, śmiech, ale też niejednokrotnie łzy. Projektowi przyświecały hasła: „Nieznajomy to przyjaciel, którego jeszcze nie poznałeś”, a także „Nie oceniaj książki po okładce”. Projekt ten ma na celu otworzyć czytelników na różnorodność, wielokulturowość, zachęcać do poznawania ludzi, którzy różnią się od nas, wykonują inną pracę i mają odmienny pogląd na wiele spraw.

W projekcie wzięło udział kilkadziesiąt osób – żywych książek. Każdy czytelnik miał 30 minut na spotkanie. Wrocławskiego policjanta najczęściej pytano o niebezpieczne zdarzenia związane z interwencjami i o tym, jak wygląda służba. Policjant opowiadał również o tych trudnych sytuacjach, o których pamięta się jeszcze długo po powrocie do domu. Niektóre z nich były niebezpieczne, a niektóre dotyczyły spraw, w których udało uratować się czyjeś zdrowie lub życie.

Przygotowania do tego wydarzenia obejmowały warsztaty i szkolenia, w których uczestniczyli zaproszeni do bycia „żywymi książkami” goście. Wrocławscy policjanci prowadzili tam m.in. spotkania przeznaczone dla uczniów i nauczycieli, a dotyczące mowy nienawiści, dyskryminacji i poszanowania godności człowieka, bez względu na jego odmienność.

Zespół Komunikacji Społecznej KMP we Wrocławiu

 

 

Powiązane wiadomości