Policjanci przypominają, że każdy pieszy poruszający się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Niestety nadal do wielu wypadków dochodzi właśnie dla tego, że kierowca w porę nie zauważa osoby idącej poboczem drogi. Osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach, bez elementów odblaskowych, widoczna jest z odległości zaledwie +/- 40 metrów. Natomiast pieszy mający „odblaski”, staje się widoczny z odległości nawet 150 metrów. Jak wiemy, w konfrontacji z pojazdami, niechronieni uczestnicy ruchu drogowego zawsze są narażeni na olbrzymie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Pamiętajmy więc, że bycie bezpiecznym często równa się z tym, że jesteśmy widoczni…

Z danych statystycznych wynika, że ponad trzydzieści procent wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego. Niewątpliwie wpływ na ten fakt ma m.in. dynamiczny rozwój motoryzacji w okresie ostatnich dziesięciu lat. Powoduje on stały wzrost natężenia ruchu, ale ulega też dużym wahaniom sezonowym wynikającym z odmiennej struktury i charakterystyki o różnych porach roku. Naturalnie, ze wzrostem natężenia ruchu rośnie też równocześnie zagrożenie bezpieczeństwa na drogach. Niezwykle istotnym zagadnieniem w tym zakresie jest bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, ponieważ spora ilość pieszych, bierze udział w poważnych zdarzeniach drogowych.

Mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, policjanci z  wrocławskiej komendy miejskiej, prowadzą cyklicznie różnego rodzaju działania na drogach Wrocławia i powiatu wrocławskiego, a także organizują wiele akcji prewencyjnych, których celem dotarcie do jak największej liczby kierowców oraz pieszych i rozmowy o szeroko pojętym bezpieczeństwie.

Funkcjonariusze przypominają podczas nich o tym, że każdy pieszy poruszający się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Wskazują też na poważne konsekwencje wynikające z ich niestosowania, ponieważ jak wiemy w konfrontacji z pojazdem, pieszy zawsze jest na straconej pozycji. Nie chroni go przecież zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna.

Prowadzone analizy pokazują, że najczęstszymi przyczynami potrąceń śmiertelnych z winy kierujących jest niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, a także nieudzielenie pierwszeństwa. Chcąc porównać zdarzenia, do których doszło z winy pieszych, najczęstszą z przyczyn jest nieostrożne wejście przed jadący pojazd, a także przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym.

Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie w momencie kiedy sygnalizator nadaje sygnał czerwony lub w miejscach niedozwolonych, są to zachowania, które mogą doprowadzić i bardzo często doprowadzają do śmierci pieszego.

Warto wiedzieć, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro - czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna z odległości nawet 150 metrów.

Wspomniane dodatkowe metry pozwalają często kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Z pewnością zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają znacznemu pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni, zatem prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta.

PAMIĘTAJMY!

Bycie bezpiecznym równa się z tym, że jesteśmy widoczni. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 złotych, ale czym jest ta grzywna w porównaniu do utraty zdrowia lub nawet życia w związku z wypadkiem.

st. sierż. Dariusz Rajski

 

 

kliknij poniżej, aby obejrzeć spot kampanii NOŚ ODBLASKI