UM Wrocław: Teatr Polski online. Co obejrzymy w sieci
Wkrótce całe spektakle online
Na to widzowie wrocławskiej sceny czekają najbardziej. Na razie zespół pracuje nad wybraniem repertuaru i dopracowaniem technicznych szczegółów. Bardzo istotny jest dobry odbiór, a to zależy m.in. od jakości rejestracji zwraca uwagę Ewa Bąkowska dodając, że emisja pierwszego z przedstawień już wkrótce.
Na razie fani mają do dyspozycji zrealizowane w latach 90. reportaże, w których zamieszczono fragmenty nagranych spektakli.
Jolanta Fraszyńska jako Ania
Dla wielbicieli Jolanty Fraszyńskiej prawdziwą gratką będzie zobaczyć ją w tytułowej roli w Ani z Zielonego Wzgórza” w reż. Jana Szurmieja (premiera 31 grudnia 1991 roku). Aktorka była wówczas pierwszy rok w zespole Teatru Polskiego (grała na tej scenie do 1997 roku). Towarzyszyli jej w spektaklu m.in. Grażyna Krukówna (jako Maryla), Andrzej Wojaczek (jako Mateusz) i Adam Cywka (jako ukochany Gilbert).
Zemsta” z Edwinem Petrykatem
Wśród prezentowanych fragmentów przedstawień na FB Teatru znajdziemy także scenę pisania listu z Zemsty” Aleksandra Fredry w reż. Andrzeja Makowieckiego (premiera 27 października 1991 r.). W roli Cześnika Edwin Petrykat, jako Papkin Paweł Okoński.
W przygotowaniu są reportaże z fragmentami Płatonowa” Antona Czechowa w reż. Jerzego Jarockiego oraz Dam i huzarów” Aleksandra Fredry w reżyserii Dariusza Miłkowskiego.
Aktorzy TP czytają swoje ulubione książki
Czytania aktorskie to teatralna tradycja, teraz w nowej odsłonie, bo aktorzy Teatru Polskiego wybrali książki dla nich ważne i prezentują (Na FB Teatru Polskiego) w nagranych z własnych domów filmach wybrane fragmenty. Aldona Struzik zdecydowała się na Królestwo bajki” Ewy Szelburg-Zarembiny, bo to książka z jej dzieciństwa, którą potem czytała też swojemu synowi, z kolei Dariusz Bereski przygotował autorski tekst o teatrze słowa wymienia Ewa Bąkowska z Teatru Polskiego.
Wśród tekstów prezentowanych znajdziemy m.in. fragmenty Samuela Zborowskiego Juliusza Słowackiego, Łysej śpiewaczki” Eugène’a Ionesco, Procesu” Franza Kafki, czy Kariery Nikodema Dyzmy” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.
Artyści cały czas przygotowują kolejne nagrania, myślimy też o wspólnych czytaniach zapowiada Ewa Bąkowska.
W najbliższych dniach pojawią się nowe odsłony m.in. Agata Skowrońska przeczyta fragment z Opowieści o Błękitnym Psie, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci, a Błażej Michalski wiersze Juliana Tuwima.
Akademia 1212 edukacja teatralna
Teatr Polski realizuje też warsztaty edukacyjne (w tym momencie w internecie). Akademia 1212 to program dedykowany historii, teorii, dziełom, postaciom teatru. Mogą z niego skorzystać wszyscy zachęca Ewa Bąkowska.
W planach są warsztaty online z wykorzystaniem wideotransmisji. Pomysłów jest dużo, nad wieloma projektami pracujemy, ale szczegóły ujawnimy niebawem tłumaczy Ewa Bąkowska.
Urząd Miasta Wrocław, wroclaw.pl/teatr-polski-online-co-obejrzymy-w-sieci
Autor: krystian