Galeria BWA Awangarda, do niedawna mająca główną siedzibę w Pałacu Hatzfeldów przy ulicy Wita Stwosza, a w tej chwili korzystająca zastępczo z przestrzeni na Dworcu Głównym, za 5-7 lat będzie miała nowe, stałe miejsce działalności – u zbiegu ulic Księcia Witolda, Władysława Jagiełły i Romana Dmowskiego, obok Centrum Sztuk Performatywnych „Piekarnia” sceny Instytutu Grotowskiego przy powstających bulwarach Nadodrza.

  • Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Piotr Fokczyński, architekt miasta pokazują lokalizację nowej siedziby galerii BWA Awangarda

  • Piotr Fokczyński, architekt miasta pokazuje lokalizację nowej siedziby galerii BWA Awangarda


2 tysiące metrów kwadratowych dla sztuki współczesnej

– Pragniemy, aby BWA Awangarda, ważna miejska galeria, miała wystarczająco dużo przestrzeni, czyli powyżej 2 tys. mkw – w tym 2 tys. mkw przestrzeni wystawienniczej plus dodatkowo warsztatowej, która jest potrzebna w każdej tego typu placówce – tłumaczy Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM dodając, że w pierwotnej siedzibie, w zabytkowym Pałacu Hatzfeldów przy Wita Stwosza, galeria miała jedynie 800 mkw przestrzeni wystawienniczej, stąd pojawił się pomysł na nową lokalizację.

Budynek pałacu jest w złym stanie technicznym i wymagana jest jego gruntowna przebudowa i odbudowa, która według wstępnych szacunków mogłaby kosztować nawet 60 mln zł.

– Aktualnie nie jesteśmy w stanie znaleźć w budżecie pieniędzy na przebudowę Pałacu Hatzfeldów, dodatkowo sytuację utrudnia epidemia, która wpłynęła w znaczny sposób na kondycję finansową miasta – mówi Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury. – Jednocześnie nie możemy dopuścić, aby instytucja o takim znaczeniu dla miasta pozostawała przez dłuższy czas bez odpowiedniej siedziby, stąd decyzja o przygotowaniu nowego miejsca dla BWA Awangarda.

Nowy ciekawy adres 

Komunikacyjnie nowy budynek, w którym znajdzie się BWA Awangarda jest bardzo przystępny – 15 minut piechotą z centrum miasta. – Za chwilę to będzie bardzo mocno uczęszczana przestrzeń publiczna, zwłaszcza na odcinku, gdzie buduje trzech deweloperów. Nowy ciekawy adres, choć jeszcze nie wszyscy to wyczuwają – nie ma wątpliwości Piotr Fokczyński, architekt miasta podkreślając, że zapadła decyzja, aby w samym centrum Kępy Mieszczańskiej dokładać funkcji ekskluzywnej.

– Przy ul. Księcia Witolda powstaje unikalny fragment miasta, budowane są 3 nowe inwestycje i bulwary. Przygotowaliśmy już wizualizacje obiektu, w którym chcemy, by znalazła się galeria – obiektu nowoczesnego, ekskluzywnego, z ogólnodostępnym placem – podkreśla Piotr Fokczyński, architekt miasta.

– Planujemy, by nowa siedziba powstała we współpracy z prywatnym inwestorem, który wzniesie budynek, przeznaczając najatrakcyjniejszą jego część na olbrzymią galerię, biura i przestrzeń warsztatową – mówi Bartłomiej Świerczewski. – W tym celu, udostępniając deweloperowi działkę, zastrzeżemy w dokumentach przygotowanie ponad 2 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni dla BWA. Wpływ na kształt nowej przestrzeni będzie miał dyrektor Biura Wystaw Artystycznych – dodaje.

Konkurs na dyrektora BWA

– BWA przez najbliższe kilka lat czeka długa droga do nowej siedziby. Na razie ogłoszony został konkurs na dyrektora, a do 17 sierpnia można składać oferty – informuje Jerzy Pietraszek. Zadaniem dyrektora będzie przeprowadzenie instytucji przez trudny czas działania w warunkach tymczasowych, a następnie wprowadzenia jej do zupełnie nowego miejsca. Nowy dyrektor będzie miał również udział w planowaniu i tworzeniu nowej przestrzeni przy ul. Księcia Witolda.

Przeczytajcie także: Konkurs na dyrektora BWA

Siedziba BWA za 5-7 lat

Nowa siedziba powstanie za ok. 5-7 lat w rozwijającej się, dobrze skomunikowanej części miasta, przy powstających nadodrzańskich bulwarach, w sąsiedztwie ośrodka Grotowskiego. 

BWA Wrocław to założona w 1962 roku miejska instytucja kultury. Aktualnie BWA obejmuje galerie: Wrocław Główny (w której mieszczą się zasoby galerii Awangarda), Dizajn, Studio i SIC!. Biura instytucji zlokalizowane są od kilku miesięcy przy ul. Wystawowej 1 w Hali IASE, a jesienią tego roku zostaną przeniesienie do remontowanych pomieszczeń przy ul. Ruskiej 46abc (pomieszczenia po dawnym Acancie).

Budynek przy Wita Stwosza 32 nie pozostanie bez opieki miasta. Znajduje się w rejestrze zabytków i jest objęty opieką konserwatorską, a przy sprzedaży zostanie objęty przetargiem ofertowym, który zapewni miastu wpływ na przyszłe funkcje budynku.