Fani ciekawej prozy interpretowanej przez świetnych artystów w niebanalnych miejscach powinni zaznaczyć w kalendarzach sobotę 29 sierpnia i wybrać się w rejony osiedla Powstańców Śląskich. – Data tegorocznej 9. już edycji podróżowała, zgodnie z tematem, którym jest podróż przez Europę i gatunki literackie – tłumaczy Max Cegielski, pisarz, podróżnik, kurator tegorocznej ENL.   


ENL w plenerze i z rejestracją filmową

Czego możemy się spodziewać? – Będą różne gatunki literackie, ale każdy tekst, który przeczytamy, będzie jakoś związany z podróżą. Bezpieczną podróżą – dodaje Cegielski. Wiadomo, że posłuchamy zarówno tekstów nowych, jak i starszych. Fragmenty wybranych przez kuratora dzieł literatury europejskiej przeczyta 10 aktorek i aktorów.

Wspólnym mianownikiem dla wszystkich dziesięciu książek jest motyw podróży, szeroko pojętej, bo będziemy mieli i samo przemieszczanie się, spacer i wyprawy, ale też dużo poważniejsze – zmiany miejsca pobytu, emigracje, ucieczki, turystyki, komunikacje. 

Miejsce akcji: ciekawe i nie wszystkim znane zakątki osiedla Powstańców Śląskich. Liczba uczestników? Dziś trudno oszacować, wiadomo jednak, że organizatorzy chcą zapewnić czytelnikom bezpieczne warunki, spełnione zostaną wymogi sanitarne związane z sytuacji epidemicznej.  

Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach na miejscu, przygotowane będą rejestracje filmowe (na kanałach ENL oraz Strefy Kultury Wrocław), więc nie uronimy ani jednego słowa.  

Książki, których fragmentów posłuchamy

– Wybrałem różnorodne teksty, w których bohaterowie bądź autorzy, narratorzy są w ruchu, przyglądają się uważnie mapom, otoczeniu, podróżują i filozofują, starają się zrozumieć świat. Czytane fragmenty ułożą się w mapę zakątków, dziejów i gatunków literackich Europy – podkreśla Max Cegielski.

  • Tomasz Mann – „Czarodziejska góra” (absolutny klasyk literatury)
  • Kapka Kassabova – „Granica. Na krawędzi Europy” (reportaż o kurdyjskim małżeństwie, które w poszukiwaniu pokoju ląduje na Bałkanach)
  • Jurij Andruchowycz – „Leksykon miast intymnych” (przeprawa ze wschodnich granic Europy (Ukrainy) na jej zachodnie flanki (do Hiszpanii i Portugalii)
  • Sylvain Tesson – „Lato z Homerem” (autor zamieszkał na greckiej wysepce, by poczuć na własnej skórze wpływ geografii na podstawowe dla kultury Europy dzieła)
  • Olga Tokarczuk – „Księgi Jakubowe” (jej bohaterowie podróżują przez pogranicze, zarówno geograficzne, jak i kulturowe)
  • Robert MacFarlane – „Szlaki. Opowieści o wędrówkach” (eseistyczno-przyrodniczo-historyczna książka, której autor opisuje krajobraz, tłumaczy geologię i idzie na piechotę zapominanymi traktami).
  • Michel Houellebecq –„Mapa i terytorium” (Jed Martin robi karierę artystyczną fotografując rozmaite plany)
  • Jennie Dielemans – „Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym” (dzięki szwedzkiej dziennikarce dowiemy się, skąd właściwie wzięła się idea wakacji i kiedy podróż stała się urlopem, wytchnieniem od codziennych obowiązków)
  • Charlotte Gordon – „Buntowniczki” (odwiedzimy Włochy widziane oczami Mary Shelley, jednej z bohaterek biograficznej prozy na skrzyżowaniu gatunków) 
  • Karl Ove Knausgård – „Moja walka” (podróże mogą być bliskie i dalekie, jak w tej wielotomowej książce, której autor doznaje objawienia w podmiejskim pociągu).

Europejska Noc Literatury we Wrocławiu

Po raz pierwszy zorganizowana w 2013 roku (w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016), potem regularnie i z sukcesem powtarzana. Z sukcesem nie tylko artystycznym (wiele z prezentowanych tu książek wybierano z wielką uwagą, niektóre były dyskutowane, jak m.in. „Historia przemocy” Eduarda Louisa), ale i frekwencyjnym. W 2019 roku, kiedy kuratorką była znana krytyczka literacka Justyna Sobolewska, na osiedle Plac Grunwaldzki przyszło 12 000 czytelników.