Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Wolny czas nad Odrą można spędzać na wiele sposobów: aktywnie, albo wybierając relaks w czystej postaci, szukając ciekawostek, albo dobrze się bawić.


"Wrocławiowi dobrze przy Odrze" – mówi hasło promujące święto miasta sprzed kilku lat. Nie ma w tym odrobiny przesady – wystarczy przespacerować się bulwarami wzdłuż Odry, by zobaczyć, jak wypiękniały, a wzajemne uczucie miasta i rzeki rozkwita.

Trasy spacerowe nad rzeką

Z centrum najbliżej na bulwar Xawerego Dunikowskiego w pobliżu Hali Targowej. Szeroka promenada jest popularnym miejscem spacerów, spotkań i różnego rodzaju pikników, wydarzeń artystycznych i społecznych.

Rzędy długich ław, ławeczki i łagodnie wyprofilowane pagórki na trawniku zachęcają, aby usiąść i odpocząć z dala od miejskiego zgiełku. Wiele osób wybiera amfiteatralne schody, z których rozciąga się piękny widok na Odrę i Ostrów Tumski.

Takich urokliwych miejsc: mniej i bardziej cywilizowanych, jest we Wrocławiu więcej. W pobliżu Urzędu Wojewódzkiego leży wielka plenerowa poduszka – z niej dobrze widać wrocławski Manhattan i most Grunwaldzki.

Wybierzcie się nad Odrę na wysokości Politechniki Wrocławskiej – bliżej nad wodę zejść się nie da. Tu można posiedzieć i czerpać energię z widoku monumentalnej wieży ciśnień, albo pobawić się z dziećmi na mini-plaży, albo skrzyknąć się ze znajomymi i pograć w siatkówkę.

Im dalej od centrum miasta, tym ładniej. Warto wybrać się na długi spacer wałami nad rzeką od mostu Zwierzenieckiego ku Biskupinowi. Okolice ogrodu zoologicznego nawiedza sporo spacerowiczów i rowerzystów, ale dalej jest już tylko zielono i spokojnie. Po drodze jest wiele miejsc idealnych na rodzinny piknik.

Wypiękniało także nabrzeże Oławki. Na jednym brzegu są ławki, kładki nad samą wodą oraz oryginalny, wodny plac zabaw dla dzieci. Drugi brzeg zajmuje urokliwy park.

Wybierz rejs po Odrze

Kwitnie żegluga pasażerska na Odrze. Ci, co wybiorą się nawet w krótki rejs – z bulwaru Włostowica do przystani przy Zoo płynie się niewiele ponad kwadrans, będą zaskoczeni Wrocławiem oglądanym z pokładu statku.

Sprawdźcie, jak wygląda konstrukcja mostu Grunwaldzkiego od spodu. Z bliska przyjrzyjcie się pierwszemu wrocławskiemu domowi na wodzie. Zawsze ciekawie z pokładu statku ogląda się, jak działa śluza przy Politechnice Wrocławskiej.

Statki służą także za pływające kluby, głośne i kolorowe młodzieżowe imprezownie.

Najwięcej statków odpływa z bulwaru Włostowica, z bulwaru Dunikowskiego, z okolic kładki dla pieszych na tyłach Zoo oraz z przystani Zwierzynieckiej.

Na przejażdżkę po wrocławskim węźle wodnym można się także wybrać niewielkim galarem albo szybką łodzią motorową. Mikro-przystani, gdzie cumują, przybyło w okolicy Wyspy Piaskowej, Wyspy Słodowej, bulwaru Włostowica.

Na Odrze można także spotkać kajakarzy. Aby wypożyczyć sprzęt pływający i ruszyć na rzekę, nie są wymagane szczególne uprawnienia. Wypożyczalnie kajaków, rowerów wodnych i łodzi działają w Zatoce Gondol (przy Muzeum Narodowym) oraz przy Przystani Zwierzynieckiej.

Zabaw się na nadodrzańskiej plaży

Nad Odrę ściągają także ci, co szukają dobrej zabawy. To dla nich nad rzeką zaroiło się od plenerowych knajpek, beach barów, centrów rozrywki rodzinnej z plażą w nazwie, chociaż do wody nie wolno w ich pobliżu wchodzić. Swoich wiernych miłośników mają już ZaZoo Beach Bar, HotSpot!, Odra Pany i wiele innych. Mają dobrze wyposażone bary, zapraszają na burgery i pizze, oferują leżaki, przyjazny klimat i dużą dawkę dobrej zabawy.

Każdy z nadrzecznych barów ma swój charakter, który zresztą zmienia się wraz z porą dnia. Do późnego popołudnia bywają miejscami relaksu dla rodzin z dziećmi, z hamakami, trampolinami i piaskownicami. Wieczorem piaskownice zmieniają się w miejsce do tańców i zabaw dorosłych.

Czy wiesz, że…

  • Oprócz Odry przez Wrocław przepływa jeszcze sześć rzek: Oława, Widawa, Bystrzyca, Ślęza, Dobra i Zielona.
  • Największym mostem nad Odrą jest most Rędziński. Ma 1742 metrów długości, a pylon, na którym jest podwieszony, jest wysoki na 122 metry. Konstruktorem mostu jest prof. Jan Biliszczuk z Politechniki Wrocławskiej
  • W 1797 r. odbył się nad Odrą test skafandra do nurkowania, którego projektantem był Karl Heinrich Klingert, mieszkaniec Opatowic.