Oczy. Mówi się, że są odzwierciedleniem duszy. Ich oprawa w postaci gęstych i długich rzęs dodatkowo podkreśla wyrazistość spojrzenia co stanowi atrybut mowy niewerbalnej każdej kobiety. Tuszujemy je, przedłużamy, zagęszczamy, doklejamy, ale de facto wiemy o nich zbyt mało.

Ciekawostki z życia rzęs

Podobnie jak włosy na ciele człowieka, rzęsy zbudowane są z białek, melaniny odpowiedzialnej za kolor rzęs, keratyny i 10% wody. Warto zauważyć, że ilość melaniny w organizmie wpływa na zabarwienie włosów, a rzęsy bardzo rzadko poddają się siwieniu. Ten proces może dotyczyć głównie osób w podeszłym wieku.

Kierując się anatomią, rolą rzęs jest ochrona oczu przed wszelakimi zanieczyszczeniami, pyłkami, kurzem czy drobnymi owadami, a także dzięki nim ulepszony zostaje odpływ łez, które mogłyby zaburzyć ostrość widzenia. Chronią również przed bezpośrednim wpływem promieni UV lub mocnym światłem reflektorów. Zdarza się jednak, że pojedynczy włosek sam wpada do oka, które wówczas należy potrzeć przez powiekę kierując palec ku wewnętrznej stronie oka ułatwiając łzom jego wypłynięcie na zewnątrz.

Rzęsy posiadają różną długość. Górną powiekę charakteryzują pełniejsze i mocniejsze włoski w porównaniu z dolną linią. Tych na górze przeciętna kobieta ma w ilości 200-300, a na dolnej w przybliżeniu 100.Te po bokach są krótsze aniżeli te w środku.

Stylizacja rzęs znana jest już od Starożytności kiedy to Egipcjanie jako pierwsi wymyślili narzędzia umożliwiające ich podkręcanie ku górze. Pierwszy tusz do rzęs to zasługa koncernu kosmetycznego Rimmel w 1913 roku we Francji, a połączenie wazeliny z węglem to znów twórczość Maybelline. Jednak prym w permanentnej koloryzacji rzęs wiedzie RefectoCil.

Zdrowie rzęs w 5 krokach

Wiele z nas stosuje pielęgnację ciała czy włosów jednak warto pamiętać, że rzęsy również jej potrzebują i nie można jej ograniczyć tylko i wyłącznie do ich przedłużenia, zagęszczenia, doczepiania czy ich tuszowania. Zobacz jak możesz pomóc swoim rzęsom.

  1. Olejki i odżywki

Piękne i długie rzęsy to wynik odpowiednio dobranej pielęgnacji zewnętrznej za pomocą kosmetyków w postaci odżywek i olejków bogatych w minerały i witaminy solidnie wzmacniających cebulki włosków, po zastosowaniu których Twoje rzęsy nabiorą objętości i staną się zdrowsze i dłuższe.

  1. Masaż powiek

Obecnie panuje trend na poprawienie kondycji skóry twarzy za pomocą odpowiedniego masażu. W ten sposób można zredukować nawet zmarszczki. Jednak zapewne nie miałaś pojęcia, że codzienny rytuał podczas demakijażu polegający na delikatnym oklepaniu powiek na górnej linii rzęs mobilizuje mieszki włosowe do wzrostu, a to już połowa sukcesu.

  1. Ograniczenie stosowania zalotki

Najważniejsza zasada brzmi: nie używaj zalotki na wytuszowane rzęsy i pamiętaj, że jej zbyt częste stosowanie powoduje łamliwość włosków i ich wypadanie w zwiększonej ilości. Zamiast tego zaczesuj rzęsy małą szczoteczką.

  1. Demakijaż

Pamiętasz jak niejednokrotnie zdarzyło Ci się zasnąć bez zadbania o wieczorny demakijaż lub robiłaś go zbyt niedokładnie? A przecież dogłębne oczyszczenie to podstawa pielęgnacji. Do zmywania powiek stosuj płyn micelarny, który poradzi sobie nawet z tuszem wodoodpornym.

  1. Tusze do rzęs

Dobry tusz, odpowiednia szczoteczka i wprawa to szybki sposób na hollywoodzkie spojrzenie. Na co dzień sięgaj po zwykły tusz, a ten wodoodporny zostaw na specjalne okazje gdyż blokuje on dopływ powietrza co znowu z czasem przekłada się na ich osłabioną kondycję.

Zniewalające spojrzenie kusi, podbudowuje, dodaje pewności siebie i stawia kropkę w makijażu.

Rzęsy możesz przyozdabiać na wiele sposobów lub sięgać po bomby witaminowe jednak pamiętaj, że jeśli Twoje rzęsy w wyniku inwazyjnych kroków będą słabe i kruche, to żaden kosmetyk nie poradzi sobie z zatuszowaniem tegoż mankamentu. Przede wszystkim nawyki pielęgnacyjne i regularne stosowanie olejków jak również odżywek sprawią, że będziesz mieć zdrowe i mocne rzęsy, które po lekkim podkręceniu tuszem przyciągną spojrzenia innych.

Piękne i długie rzęsy – jak dbać o ich zdrowie?