Wrocławskie MPK otworzyło swój Ośrodek Szkolenia Kierowców. Dzięki temu nauka jazdy autobusem będzie nastawiona głównie na zagadnienia, które potem przydadzą się w pracy na wrocławskich liniach. Do tej pory kierowcy szkolili się w zewnętrznych ośrodkach.

  • MPK w tej chwili rekrutuje przyszłych kierowców do szkolenia. fot. MPK Wrocław


Wrocławski przewoźnik ruszył z pierwszymi zajęciami w swoim nowo otwartym Ośrodku Szkolenia Kierowców. Do tej pory MPK Wrocław, aby nauczyć swojego przyszłego pracownika jazdy autobusem, musiało skierować go do zewnętrznego ośrodka szkoleniowego. Tam robił pełen kurs i zdawał później egzamin w WORDzie. Teraz przewoźnik sam będzie szkolił kierowców – choć oczywiście państwowy egzamin pozostaje. MPK jednak bardzo zależało na otwarciu własnego ośrodka tak, by przygotowywać przyszłych kierowców już w czasie kursu do potrzeb ruchu miejskiego. Teraz dzięki nowej szkole polepszy się jakość kształcenia kierowców wrocławskich autobusów. 

Czytaj więcej: MPK rozszerza szkolenia i pokazuje symulator jazdy tramwajem

– Własny ośrodek szkolenia kierowców pozwoli nam na uwzględnienie w procesie dydaktycznym elementów kluczowych dla kierowców komunikacji miejskiej – mówi prezes MPK, Krzysztof Balawejder. – Jeśli zauważymy, że nasi przyszli kierowcy będą potrzebowali rozszerzenia nauki np. o dodatkowe godziny jazdy lub teorii, będziemy mogli to zrobić. Do tej pory nie mieliśmy na to wpływu. Pomocne nam w tym będą pochwały i skargi, jakie dostajemy od innych uczestników ruchu drogowego – dodaje.

Dzięki temu, absolwent Ośrodka Szkolenia Kierowców będzie lepiej przygotowany do pracy. Kursy będą prowadzić m.in. kierowcy autobusów MPK Wrocław, którzy posiadają uprawnienia instruktorskie.

- W ośrodku będziemy również uczyć dodatkowo pierwszej pomocy oraz zasad obsługi pasażera – zaznacza kierownik Działu Szkoleń MPK, Łukasz Łoboda – Kursanci będą uczyć się jazdy na dwóch dostosowanych do nauki autobusach MPK. Jednym z nich będzie pojazd przegubowy, dzięki któremu kierowcy nauczą się m.in. skręcania pojazdem na wymagających zakrętach – podkreśla.

Wcześniej taki trening był niemożliwy, ponieważ żaden z zewnętrznych ośrodków szkoleniowych, z którymi współpracowało MPK, nie posiadał przystosowanego do nauki autobusu przegubowego.

- Wypatrujcie na ulicach nasze srebrne strzały – bo oba autobusy będą właśnie tego koloru, by różnić się od pojazdów liniowych – opowiada Łoboda – Ale ponieważ szkolimy kierowców dla Wrocławia, to na naszych pojazdach zobaczycie także graficzne odwzorowania najważniejszych wrocławskich budowli i oczywiście nasze żółto-czerwone autobusy. Pierwsi kursanci już są, ale rekrutujemy już na kolejne cykle – dodaje.

materiały prasowe: MPK Wrocław